מגרשי הפקחים

ישיבות מנעו מפקחים של משרד האוצר להיכנס לתחומן

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: מניעת הביקורת היא עליית מדרגה ברמיסת החוק על ידי הישיבות

שר האוצר, יובל שטייניץ, מהליכוד בשיחה עם יו''ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני, מדגל התורה בשעת הצבעה על חוק ההסדרים. צילום: 15.07.09 אביר סולטן, פלאש 90שר האוצר, יובל שטייניץ, עם יו''ר ועדת הכספים, משה גפני. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, דורש משר האוצר ומשר החינוך "להורות על הפסקת ההקצבות לכל ישיבה שסירבה לאפשר לפקחי משרד האוצר לערוך ביקורת". רגב אמר את הדברים בתגובה לפרסומים בכמה אתרים חרדיים, שלפיהם מספר ישיבות מנעו מפקחי משרד החינוך להיכנס לתחומן.

רגב אמר, שהתנהגות זאת היא עליית מדרגה ברמיסת החוק על ידי הישיבות ובצפצוף הארוך שלהן על משלם המסים, שמממן אותן. לדברי רגב, "מדאיגה ביותר התגובה המיוחסת לפקיד האחראי במשרד החינוך, שלפיה נכנע לגירוש הפקחים והודיע על ביטול הביקורת היום. ביקורות העבר מצאו דיווחים פיקטיביים בהיקפים גדולים ולכן יש להגביר את הביקורות ולא לעצור אותן. הדבר חשוב במיוחד לנוכח מאמציהם הברורים של ראשי הישיבות למנוע ביקורת בימים הקרובים, כלומר להפסיק את הפיקוח עד לחופשת הקיץ. ניסיונותיהם של פוליטיקאים חרדים דוגמת יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, וראש סיעת יהדות התורה, ח"כ ישראל אייכלר, לשבש את הביקורות ולהלך אימים על הפקחים, משמעותם מתן יד לגניבה של כספי הציבור וחילול שם שמים, במקום להוקיע את הישיבות המזייפות את נתוני

ראש ישיבת רבנו חיים עוזר, הרב מנחם צבי ברלין, סילק את פקחי האוצר שבאו לערוך ביקורת במקום

התלמידים".

באתר "בחדרי חרדים" נכתב כי ראש ישיבת רבנו חיים עוזר, הרב מנחם צבי ברלין, סילק את פקחי משרד האוצר שבאו לערוך ביקורת במקום. ברלין פעל לפי החלטות שהתקבלו בכינוס של ראשי הישיבות במוצאי שבת. אחת ההחלטות בכינוס היתה, כי "במשך שבוע זה יוקפאו כל הביקורות". גם בישיבת נחלת דוד בפתח תקוה לא אפשרו לפקחים לבצע את עבודתם. פקחים סולקו גם מכולל תורה וחסד של הרב מכלוף פחימה בבני ברק.

האתר "כיכר השבת" מדווח, כי משרד האוצר התנצל לפני ראש ישיבת בית שמעיה בבני ברק על התנהגותם של שניים מהפקחים העורכים את הביקורת בישיבות. לפי הדיווח, שני הפקחים דרשו מראש הישיבה, הרב שלמה אנגלנדר, לעצור שיעור כדי להתפנות לספירת התלמידים. בעקבות מחאה של חברי כנסת חרדים נכתב באתר, באה ההתנצלות ובכירים במשרד החינוך הבהירו לאנשי האוצר שהפקחים "עברו קו אדום".

לידיעה על סילוק הפקחים ב"בחדרי חרדים"

לידיעה על סילוק הפקחים ב"כיכר השבת"

לידיעה על ההתנצלות ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?