המלצות דייכובסקי

מסתמן: ועדת דייכובסקי תמליץ על קיצוץ בסמכויות בתי הדין הרבניים

מנכ"ל חדו"ש: "בתי הדין הרבניים אינם כשירים לעסוק בנושאים כמו משמורת וחלוקת רכוש"

הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר בטקס בבית כנסת ישורון בירושלים. 18.07.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר בבית כנסת ישורון בירושלים. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

בתגובה לפרסום כי ועדת דייכובסקי לבדיקת "מרוץ הסמכויות" ממליצה לשלול מבתי הדין הרבניים את הסמכות לעסוק בדיני משמורת וחלוקת הרכוש אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "המקום היחיד שבו ראוי לקיים דיונים על משמורת וחלוקת הרכוש הם בתי המשפט למשפחה. בתי הדין הרבניים מוכיחים שוב ושוב שאינם כשירים לעסוק בנושאים אלה, כאשר הם מגלים אטימות כלפי טובת הילדים, מפלים נשים וחילונים לרעה ומעודדים בעלים לסחוט את נשותיהם".

רגב קרא לשר המשפטים, יעקב נאמן, ולמערכת הפוליטית "לא להירתע מטיפול השורש הדרוש בסמכויות בתי הדין הרבניים". עם זאת, הוא הבהיר ש"הפתרון האמיתי היחיד לבעיה הוא הנהגת חופש בחירה מלא בנישואים ובגירושים".

ועדה שמינה שר המשפטים, יעקב נאמן, ממליצה כי בתי דין רבניים העוסקים בתיקי גירושים יורשו לטפל רק בגירושים עצמם. לפי ההמלצה, בהסדרי המשמורת וחלוקת הרכוש ידונו בתי

לפי ההמלצות, ענייני משמורת וחלוקת הרכוש יידונו בבית דין רבני רק בהסכמת שני הצדדים

המשפט לענייני משפחה. עניינים אלה יידונו בבית דין רבני רק בהסכמת שני הצדדים. הוועדה, בראשות מנכ"ל בתי הדין הרבניים, שלמה דייכובסקי, אמורה להגיש את המלצותיה לשר המשפטים.

אמוץ שפירא דיווח ברשת ב', כי המלצות אלה, שמשמעותן היא קיצוץ בסמכויות של בתי הדין הרבניים, מעוררות סערה בקרב רבנים ובציבור החרדי. האתר החרדי "כיכר השבת" פרסם מכתב שכתב הרב הראשי ונשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב שלמה עמאר, לוועד הדיינים. במכתב אומר הרב עמאר, אומר כי גם דייני בית הדין הרבני הגדול התריעו בפניו על המלצות הוועדה. הרב עמאר נשמע אומר: לא ידעתי על הוועדה הזאת והיא לא הוקמה על דעתי.

הרב עמאר מבקש מנאמן שלא לאמץ את ההמלצות לצמצם את הסמכויות של בתי הדין הרבניים. עמאר כינס חברי כנסת ושרים חרדים ודתיים ודן עמם בעניין.

לידיעה ברשת ב'איך תוכל לפעול?