יחסי דת וצבא

ראש אכ"א היוצא: לעצור את ההקצנה הדתית בצבא

מנכ"ל חדו"ש, אורי רגב, דורש משר הביטחון, אהוד ברק, להוציא את בדיקת יחסי הדת והצבא מידי צה"ל

חייל מגדוד נצח יהודה בשעת תפילה 23.11.06 . צילום: אביר סולטן, פלאש 90חייל מגדוד הנח"ל החרדי בתפילה (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, דורש משר הביטחון, אהוד ברק, להוציא את בדיקת יחסי הדת והצבא מידי צה"ל. במכתב לברק, לרמטכ"ל בני גנץ וליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שאול מופז, כותב רגב: "התראותיו של האלוף אבי זמיר מצדיקות הקמתו של גוף אזרחי אמין ופלורליסטי, אשר יבדוק מחדש את יחסי הדת והצבא במציאות שבה חופש הדת והמצפון נמצאים תחת איום גובר".

רגב מזהיר כי "חבל יהיה אם יתברר שיש צורך להעסיק את בית המשפט העליון גם בשאלות הדת בצבא". לדבריו, "לא יהיה מנוס מכך – אם לא תכירו בכך שאין מדובר ב'שיח פנימי' אלא באיום על הדמוקרטיה וחופש הדת בישראל ובפגיעה קשה במעמד האישה ובכבודה, המחייבים התמודדות אמיצה שאינה יראה מלחצים פוליטיים".

המכתב נשלח בעקבות פרסום תוכנו של מסמך ששלח האלוף זמיר, ראש אכ"א היוצא, לגנץ ולעמיתיו בפורום המטה הכללי. עמוס הראל כותב ב"הארץ", כי זמיר קורא לעצור את הסחף בצבא לכיוון של הקצנה דתית ולהסדיר מחדש את יחסי הדתיים והחילוניים בשורותיו.

במכתבו קורא זמיר, בין השאר, לעדכן את פקודת "השילוב הראוי" ולנסח פקודת "שירות משותף" רחבה יותר, שתעגן כללי התנהגות לנשים ולגברים וכן לקבוצות בעלות רקע שונה בצבא, מעבר לצורך להתחשב ברגשותיהם של חיילים דתיים. זמיר ממליץ למעט ככל האפשר בקיום יחידות הומוגניות בצה"ל, משום שאלו מעודדות "דינמיקה של יחס בררני למשימות".

במטכ"ל הצטברו תלונות על מפקדי בסיסים שסירבו לקיים הופעות של צוותי הווי הכוללים נשים, מחשש למחאה של חיילים דתיים, ועל צמצום תפקידי הדרכה שונים לחיילות

קריאתו לעדכן את פקודת "השילוב הראוי" באה על רקע מסמך נוסף שחובר באחרונה במפקדתה של יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תת-אלוף גילה כליפי-אמיר. פקודת "השילוב הראוי" נוסחה ב-2003 בעקבות דרישות של רבנים. במסמך נטען נטען כי אכיפתה נעשית מתוך גישה הולכת ומחמירה, עד ליצירת מצב "בלתי אפשרי" לנשים ו"כפייה דתית קיצונית". אחרי ששני המסמכים הופצו בצבא, פנו רבנים לצמרת צה"ל בדרישה למנוע שינויים חד-צדדיים בסטטוס-קוו.

פקודת "השילוב הראוי" נועדה לצמצם את המתח בין חיילים דתיים לבין חיילות, באמצעות הפרדה פיזית ומתן אפשרות לחיילים דתיים לשרת ביחידות שאינן מעורבות. נקבע כי ביחידות שבהן משרתות גם בנות כלוחמות, כמו בגדודי פיקוד העורף ובפלוגות האב"כ של חיל ההנדסה, יהיו גם פלוגות לבנים בלבד.

בפועל הצטברו במטכ"ל תלונות רבות של קצינות וחיילות על אפלייתן לרעה כתוצאה מהפקודה. בין השאר דווח על מפקדי בסיסי הכשרה שסירבו לקיים הופעות של צוותי הווי הכוללים נשים, מחשש למחאה של חיילים דתיים, ועל צמצום תפקידי הדרכה שונים לחיילות, בשל התנגדות של לוחמים דתיים.

ראש אכ"א היוצא מציע, בין השאר, לארגן מחדש את חיל החינוך והרבנות הצבאית. הוא קורא לשקול את העברתו של תחום תודעה יהודית ברבנות הצבאית לאחריות חיל החינוך. פעילותו של תחום זה עוררה בעבר תלונות רבות מצד מפקדים, שהגדירו אותה "שטיפת מוח דתית ולאומנית".

 לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?