מסמך חדו"ש

האידאולוגיה האנטי ציונית של חב"ד

הרבי מלובביץ' מנחם מנדל שניאורסון הגדיר את הקמת המדינה כ"פשע", ו"גלות מר, חושך כפול מכופל". הוא סרב להשתמש במילים "מדינת ישראל". חסידיו הגדירו אותו כאחד מגדולי הלוחמים בציונות

חסידים רוקדים ליד ניידת חב''ד בירושלים. 3.8.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90חסידים רוקדים ליד ניידת חב''ד בירושלים. 3.8.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

לקריאת המסמך המלא של חדו"ש – מה מסתתר מאחורי הסופגניות? האידיאולוגיה האנטי ציונית של חב"ד

ח"כ/ית נכבד/ה

הכנסת תקיים היום אירוע הצדעה לחסידות בהשתתפות מאות רבני ושליחי חב"ד בארץ וברחבי העולם. אירוע זה מתקיים בעקבות השתתפותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום חמישי האחרון בכנס של שליחי חב"ד בברית המועצות לשעבר. שם הכריז ש"אתם נמצאים בפסגת ההר ועם ישראל עומד בתחתית ההר ומצדיע לכם, ואני הראשון שמצדיע לכם". מדובר בכנס בהשתתפות שליחי חב"ד וראשי קהילות יהודיות במדינות ברית המועצות לשעבר בגני התערוכה בתל אביב.

לחב"ד זכויות לא מעטות. אבל אין ספק ש"הצדעה" לחב"ד על ידי ראש הממשלה והכנסת עומדים בסתירה חזיתית לתפיסת עולם ציונית ולכבוד העצמי, לו ניתן לצפות מהכנסת וממשלת ישראל. אנו מניחים כי עריכת ההצדעות לחב"ד נובעת בין היתר מחוסר הכרות עם תפיסת עולמה האמתית של החסידות, והעקרונות שהיא מפיצה בקרב חסידיה.

מסמך שמגישה לכם עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון חושף בהרחבה את האופי האנטי ציוני של החסידות. את המסמך חיבר סמנכ"ל העמותה למחקר והסברה שחר אילן. המסמך מפרט דברים של הרבי מלובביץ' מנחם מנדל שניאורסון עצמו שבין היתר הגדיר את הקמת המדינה כ"פשע", ו"גלות מר, חושך כפול מכופל".

עוד הוא מצטט בכירים בחסידות שמתארים את הרבי מלובביץ' כאחד מגדולי הלוחמים בציונות. הם מגדירים את הציונות כעבודה זרה, עבודת כוכבים ומזלות, ואף היה מי שכתב על הצורך לבזות את הציונות, כפי שיש היורקים לעבר כנסיה. הרב של קריית מוצקין דוד מאיר דרוקמן כותב שדעתו של הרבי מלובביץ' היתה "התנגדות מוחלטת לרעיון הציוני". הרב שלום דובער וולפא אומר ש"הרבי התנגד לכל החגיגות של יום העצמאות". רבה של קהילת חב"ד בנווה יעקב טוביה בלוי אומר שהאדמו"ר מלובביץ' היה "גדול הלוחמים בציונות".

בשורת מאמרים באתרי החסידות מובאות בין היתר הדוגמאות הבאות לעמדת הרבי מלובביץ' כלפי הציונות:

  • הרב שניאורסון סרב להשתמש במילים "מדינת ישראל".
  • הרבי התנגד להדפיס מגן דוד על ספרי חב"ד, כדי שלא יקשרו את החסידות לציונות.
  • הרבי מלובביץ' מחק את יום העצמאות מלוח שנה שקיבל. לוחות השנה של חב"ד משמיטים בד"כ את יום העצמאות ויום הזיכרון לחללי צה"ל.
  • אחרי שבסעודת גיוס תרומות של הישיבה המרכזית של חב"ד שרו התקווה, הרבי הסיר את שמו מהישיבה.
  • הרבי הורה לפחות לשני פובליציסטים לפרסם מאמרים וספרים נגד הציונות ומדינת ישראל.
בכירים בחסידות מגדירים את הציונות כעבודה זרה, עבודת כוכבים ומזלות, ואף היה מי שכתב על הצורך לבזות את הציונות, כפי שיש היורקים לעבר כנסיה

לקראת יום העצמאות האחרון פרסמו 11 מבכירי הרבנים של חב"ד איסור על חסיד חב"ד שמעון רוזנברג להדליק משואה בטענה ש"פעולתו זו היא בניגוד לדעת רבני חב"ד". בסופו של דבר קיבל רוזנברג אישור להשתתף כדי למנוע שערורייה ציבורית אבל הצהיר שהוא מדליק את המשואה "לתפארת מדינת ארץ ישראל" כדי לא לומר ל"לתפארת מדינת ישראל".

ההתבטאויות האנטי ציוניות של חב"ד נשמעות או נכתבות בעקביות גם מחוץ להקשר של טקס המשואות. דובר חב"ד מנחם ברוד אמר בפאנל בישיבת חמד ב-2008 כי "הורתה ולידת של מדינת ישראל היא בטומאה". הרב טוביה בלוי מחב"ד כתב כי "אנו שוכחים כי מדינת ישראל היא גלות ככל הגלויות...." הוא גם כתב על החובה והמצווה של "ביזוי העבודה הזרה הציונית".

קשה לחשוב על אבסורד גדול יותר מהצדעה של הממשלה בשבוע שעבר ושל הכנסת היום לחסידות הזאת הבזה לכל ערכינו. חשוב גם לדעת שחב"ד היא מן הנאבקים העיקריים נגד גיורי צה"ל ופתיחת שערי הגיור בפני העולים. המאבק נגד משנתה האנטי ציונית של חב"ד הוא מאבק על נשמתה של ישראל כמדינה ריבונית, יהודית ודמוקרטית.

על רקע זה אני קורא לכל ח"כ ציוני, כי ידיר רגליו מההצדעה לחסידות האנטי ציונית. על רקע זה דומה שעל כל ח"כ לקרוא לממשלה להפסיק את מסע ההתבזות בפני חסידות חב"ד האנטי ציונית. עליה להורות על ניתוק כל מגע בין מוסדות המדינה, צה"ל ומערכת החינוך לחב"ד, ולעצור את המימון הממלכתי לפעילות חב"ד. זכותה של חב"ד לאמונתה והשקפותיה. אך כבודה של המדינה וכבודה של הציונות מחייבים שמי שמבזה את טקסיה ומתייחס לציונות כאל מרד, עבודה זרה וגלות מרה, לא ייהנה מתקציבי המדינה ולא יוזמן לבמותיה.

אם יהיו חברי כנסת אשר יבחרו למרות זאת להשתתף ב"הצדעת" הכנסת לתנועת חב"ד, אנו מצפים שיסבירו לציבור הרחב ולבוחריהם את התעלמותם המודעת מהעובדות המפורטות במסמך חדו"ש.

בברכת חדו"ש

הרב אורי רגב, עו"ד

מנכ"לאיך תוכל לפעול?