מה מסתתר מאחורי הסופגניות?

מסמך חדש של חדו"ש: האידאולוגיה האנטי ציונית של חב"ד

הכנסת ונתניהו מצדיעים לחב"ד. חדו"ש חושפת את הפנים האמיתיות של החסידות. הרבי מלובביץ' הגדיר את ישראל כ"גלות מר וחושך כפול ומכופל". בכירים בחסידות מתארים את הרבי כאחד מגדולי הלוחמים בציונות. הרב רגב קורא לממשלה "להפסיק את מסע ההתבזות בפני החסידות האנטי ציונית ולהורות על הפסקת המימון וניתוק כל מגע בין המדינה לחב"ד"

חסידים רוקדים ליד ניידת חב''ד בירושלים. 3.8.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90חסידים רוקדים ליד ניידת חב''ד בירושלים. 3.8.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף ביום חמישי האחרון בכנס של שליחי חב"ד בברית המועצות לשעבר והכריז שם ש"אתם נמצאים בפסגת ההר ועם ישראל עומד בתחתית ההר ומצדיע לכם, ואני הראשון שמצדיע לכם". הכנסת תקיים ביום שני אירוע הצדעה לחסידות (ראו כאן על האירועים).

למסמך חדו"ש: האידאולוגיה האנטי ציונית של חב"ד

מסמך שתעביר היום (שני) עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון לחברי הכנסת חושף בהרחבה את האופי האנטי ציוני של החסידות. בכירים בחסידות מתארים את הרבי מלובביץ' כאחד מגדולי הלוחמים בציונות. הם מגדירים את הציונות כעבודה זרה, עבודת כוכבים ומזלות, ואף היה מי שכתב על הצורך לבזות את הציונות, כפי שיורקים לעבר כנסיה.

ביום חמישי השתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס בהשתתפות שליחי חב"ד וראשי קהילות יהודיות במדינות ברית המועצות לשעבר בגני התערוכה בתל אביב. מחר (שני) תארח הכנסת אירוע בהשתתפות מאות רבני ושליחי חב"ד בארץ וברחבי העולם. בין יוזמי האירוע בכנסת יו"ר הליכוד העולמי ח"כ דני דנון שמגדיר אותו כ"זכות גדולה". לפני שבועיים השתתף שר החינוך גדעון סער בועידת מנהלי מוסדות חב"ד שנערכה בקיסריה ושם הכריז ש"חב"ד היא החוליה המקשרת והמחברת את העם".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב קורא לממשלה "להפסיק את מסע ההתבזות בפני חסידות חב"ד האנטי ציונית ולהורות על ניתוק כל מגע בין מוסדות המדינה צה"ל ומערכת החינוך לחסידות חב"ד, ולעצור את המימון הממלכתי לפעילות חב"ד".

נתניהו לשליחי חב"ד: אתם נמצאים בפסגת ההר ועם ישראל עומד בתחתית ההר ומצדיע לכם, ואני הראשון שמצדיע לכם

לדברי רגב, "זכותה של חב"ד לאמונתה והשקפותיה. אך כבודה של המדינה וכבודה של הציונות מחייבים שמי שמבזה את טקסיה ומתייחס לציונות כאל מרד, עבודה זרה וגלות מרה, לא ייהנה מתקציבי המדינה ולא יוזמן לבמותיה".

לדברי רגב, "זהו אבסורד לראות רבני חב"ד האוחזים בהשקפה אנטי ציונית ואנטי דמוקרטית, מתמנים לרבני ערים, ובמימון משלמי המסים מפיצים את משנתם הארסית. חשוב גם לדעת שחב"ד היא מן הנאבקים העיקריים נגד גיורי צה"ל ופתיחת שערי הגיור בפני העולים. מדובר במאבק על נשמתה של ישראל כמדינה ריבונית, יהודית ודמוקרטית".

המסמך מפרט דברים של הרבי מלובביץ' מנחם מנדל שניאורסון עצמו שבין היתר הגדיר את הקמת המדינה כ"פשע", ו"גלות מר, חושך כפול מכופל". כן הוא מביא דברים של רבנים בכירים בחב"ד על עמדותיה ועל הוראותיו של הרבי , המנחות את החסידות בפעולותיה. הרב של קריית מוצקין דוד מאיר דרוקמן כותב שדעתו של הרבי מלובביץ' היתה "התנגדות מוחלטת לרעיון הציוני". הרב שלום דובער וולפא אומר ש"הרבי התנגד לכל החגיגות של יום העצמאות". רבה של קהילת חב"ד בנווה יעקב טוביה בלוי אומר שהאדמו"ר מלובביץ' היה "גדול הלוחמים בציונות".

בשורת מאמרים באתרי החסידות מובאות בין היתר הדוגמאות הבאות לעמדת הרבי מלובביץ' כלפי הציונות:

  • הרב שניאורסון סרב להשתמש במילים "מדינת ישראל".
  • הרבי התנגד להדפיס מגן דוד על ספרי חב"ד, כדי שלא יקשרו את החסידות לציונות.
  • הרבי מלובביץ' מחק את יום העצמאות מלוח שנה שקיבל. לוחות השנה של חב"ד משמיטים בד"כ את יום העצמאות ויום הזיכרון לחללי צה"ל.
ראש הממשלה בנימין  נתניהו ויו''ר ש''ס, אלי ישי במליאת הכנסת 03.03.10. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו''ר ש''ס, אלי ישי במליאת הכנסת 03.03.10. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
  • אחרי שבסעודת גיוס תרומות של הישיבה המרכזית של חב"ד שרו התקווה הרבי הסיר את שמו מהישיבה.
  • הרבי הורה לפחות לשני פובליציסטים לפרסם מאמרים וספרים נגד הציונות ומדינת ישראל.

לקראת יום העצמאות האחרון פרסמו 11 בכירי הרבנים של חב"ד איסור על חסיד חב"ד שמעון רוזנברג להדליק משואה ביום העצמאות בטענה ש"פעולתו זו היא בניגוד לדעת רבני חב"ד". בסופו של דבר קיבל רוזנברג אישור להשתתף כדי למנוע שערורייה ציבורית אבל הצהיר שהוא מדליק את המשואה "לתפארת מדינת ארץ ישראל" כדי לא לומר ל"לתפארת מדינת ישראל".

את המאבק נגד הדלקת המשואה פתח מאמר של הרב דוד מאיר דרוקמן במאמרו של דרוקמן הוא מגדיר את הדלקת המשואות כ"הדלקת אש זרה". את חגיגות יום העצמאות הוא מגדיר כ"אבסורד מביש". על האפשרות שהמשואה תודלק בשם חב"ד הוא כותב ש"אין לך עלבון גדול מזה".

ההתבטאויות האנטי ציוניות של חב"ד הנשמעות או נכתבות בעקביות גם מחוץ להקשר של טקס המשואות. דובר חב"ד מנחם ברוד אמר בפאנל בישיבת חמד ב-2008 כי "הורתה ולידת של מדינת ישראל היא בטומאה". הרב טוביה בלוי מחב"ד כתב כי "אנו שוכחים כי מדינת ישראל היא גלות ככל הגלויות...." הוא גם כתב על החובה והמצווה של "ביזוי העבודה הזרה הציונית".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?