הענף להטפה דתית

חיילים מחויבים לעבור הדרכות רבנים על חוסן משפחתי

הנחיות הרבנות הצבאית: כל לוחם צריך להשתתף בשיחה עם רב אחת לחודש, לחיזוק רוח הלחימה

פעיל חבד משדל חייל צהל להניח תפילין במהלך הפסקת אש במבצע צוק איתן 27.07.2014 צילום: הדס פרוש פלאש 90פעיל חב"ד משדל חייל להניח תפילין בהפסקת אש במבצע צוק איתן (צילום אילוסטרציה). צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לפי מסמך שבו מפורטות הנחיות הרבנות הצבאית ליחידות השונות בצה"ל, כל יחידה קרבית צריכה לקיים אחת לחודש שיחה עם הרב הצבאי היחידתי "בנושא הכרה וחיבור למורשת ומסורת ישראל ומקורותיו, חיזוק רוח הלחימה, השליחות והמוטיבציה לשירות". יחידות לא לוחמות מחויבות לקיים שיחה דומה אחת לחודשיים.

השיחות עם הרב היחידתי הן חלק מ"פעילויות חובה" בתחום התודעה היהודית שהיחידות צריכות לקיים. פעילויות חובה אחרות, לפי הנחיות הרבנות הצבאית, כוללות "שיחה בנושא חוסן משפחתי לפי מקורות היהדות", שיש לקיים אחת לחצי שנה. שיחות אלה מיועדות לחיילים נשואים.

ההנחיה הזאת מסמנת, לפי כתבה ב"הארץ", כניסה של הרבנות הצבאית לתחומים שלא היו בסמכותה בעבר, תוך ניצול החלל שהשאיר הצמצום המתמשך בפעילות חיל החינוך. במסמך מוגדרת השיחה על חוסן משפחתי פעילות חובה לכל החיילים הנשואים. כלומר, אין שום הבחנה בין חיילים דתיים לחיילים חילונים, גם לא בין אנשי קבע לחיילים בשירות סדיר.

קצינה שהשתתפה במפגש לחיזוק החוסן המשפחתי: המסר העיקרי היה שאני צריכה לתת לבן הזוג שלי את ההרגשה שהוא זה שבידיו המושכות בבית

המסמך המפרט את פעילות הענף לתודעה יהודית הוא חלק מהמאבק של הרבנות הצבאית נגד החלטה שקיבל השבוע הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, להוציא את הענף מאחריותה של הרבנות הצבאית. למאבק שותפים רבנים בציונות הדתית וחברי הכנסת מסיעת הבית היהודי.

מהמסמכים ומעדות של קצינות חילוניות שהשתתפו בערבים לחיזוק החוסן המשפחתי עולה הרושם שהענף לתודעה יהודית עוסק בהטפה דתית לחיילים. קצינה המשרתת בתפקיד לחימה סיפרה כי בערב כזה שהנחה רב מטעם הרבנות הצבאית, לפני כשנה, "המסר העיקרי היה שאני צריכה לתת לבן הזוג שלי את ההרגשה שהוא זה שבידיו המושכות בבית כדי לשמור על הזוגיות. לדברי הרב, זה המפתח לשלום בית".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "במסגרת הנחיית הרמטכ"ל יבחנו את כלל הפעילויות בענף התודעה היהודית".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?