את מתחתנת עם גוי?

כלה רפורמית שלא יכלה לטבול במקווה תובעת 50 א' ש'

הבלנית במקווה בחיפה חקרה אשה שביקשה לטבול לקראת חתונתה. כשהתברר כי לא תתחתן ברבנות, הבלנית סירבה לאפשר לה לטבול

מקווה טהרה לנשים בירושלים. צילום: zeevveez, flickrמקווה לנשים בירושלים. צילום: zeevveez, flickr

אשה שביקשה לטבול במקווה לקראת חתונתה נדחתה, אחרי שלבלנית נודע כי היא תינשא בחתונה רפורמית. לדברי האשה, היא רצתה לטבול במקווה חסדי טהרה בחיפה. הבלנית הראשית במקווה ניהלה חקירת שתי וערב משפילה על אורחות חייה ועל בחיר לבה. לבסוף אמרה כי אינה מורשית לטבול. בעקבות הדחייה החליטה האשה, דינה, להגיש נגד המקווה תביעה על סך 50 אלף שקל.

בראיון לטלי ליפקין שחק בגלי צה"ל סיפרה הכלה כי הבלנית ביקשה שתביא טופס הדרכת כלות מהרבנות. כשאמרה שאין בידיה טופס כזה, משום שאינה מתחתנת ברבנות העיר, "השיחה התהפכה ברגע והשאלה הראשונה שלה היתה, 'מה, את מתחתנת עם גוי?' הייתי המומה, כי זה לא נכון, שנינו יהודים. חוצפה לשאול דבר כזה, זה בכלל לא משנה מיהו בן הזוג".

המקוואות שפתוחים לציבור חייבים לתת לכל יהודי שמגיע לטבול, כמו כל מקום ציבורי אחר

מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה, עורכת הדין אורלי ארז לחובסקי, אמרה: "המקוואות שפתוחים לציבור חייבים לתת לכל יהודי שמגיע לטבול, כמו בכל מקום ציבורי אחר... לפי החוק צריך לאפשר לכולם מתן שירותים וגישה".

הכלה, דינה, גורשה מהמקווה בחיפה אף על פי שכבר בשנת 2007, בעקבות תלונות על אפליית טובלות לא אורתודוקסיות, הבהיר מנכ"ל הרשות הארצית לשירותי דת אז, מאיר שפיגלר, כי על הבלניות "לאפשר לכל אשה המגיעה לטבול במקווה לעשות זאת ללא כל התניה".

מעבר לתביעה נגד המקווה, מבקשת התנועה הרפורמית כי המועצה הדתית בחיפה תרענן את הנהלים בנושא ותמנע אפליה בעתיד. מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "המקווה בבעלות פרטית ואינו באחריות המשרד לשירותי דת".

לידיעה בגלי צה"לאיך תוכל לפעול?