דחייה ללא הגבלה

תשעה שופטים ידונו בעתירות בעניין חוק הגיוס

נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, הוציאה צו על תנאי נגד מתווה הגיוס המתוקן, הדוחה ללא הגבלה את גיוס החרדים

מסיבת העיתונאים של ראשי יש עתיד לאחר אישור הסנקציות הפליליות בועדת שקד. מימין עפר שלח, יאיר לפיד, יעקב פרי. 20.02.2014 צילום: גדעון מרקוביץ פלאש 90עפר שלח, יאיר לפי ויעקב פרי מיש עתיד במסיבת עיתונאים לאחר אישור הסנקציות הפליליות בועדת שקד. צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90

בג"ץ ידון בעתירה נגד חוק הגיוס בהרכב מורחב של תשעה שופטים. המדינה נדרשת להשיב לעתירה עד סוף מרס. בית המשפט דורש מהמדינה לנמק "מדוע לא ייקבע או יוצהר כי אין תוקף" לשינויים שהוכנסו לחוק שירות ביטחון בנובמבר האחרון, בעקבות ההסכמים הקואליציוניים.

לפי ידיעה ב-News1, נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, הוציאה בשבוע שעבר צו על תנאי נגד החוק המתוקן, הדוחה למעשה ללא הגבלה את גיוס החרדים. נגד החוק עתרו התנועה לאיכות השלטון, עו"ד איתי בן-חורין, תנועת הרצליה למען תושביה ומפלגת יש עתיד.

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, אמר: "אני שמח על החלטת בג"ץ לדון בעתירה שהגשנו בסוגיית השוויון בנטל בהרכב מורחב ובהקדם. אני בטוח שבג"ץ יפסול את השינוי הרע בחוק שעשתה הממשלה הנוכחית ויאמץ את הדרך שהובילה יש עתיד להגברת השוויון בנטל ושילוב החרדים בשירות הצבאי ובשוק העבודה".

"כל הזמן" מציין כי יש עתיד הגישה את העתירה בנובמבר, בשיתוף עם התאחדות הסטודנטים, לאחר ביטולו של חוק השוויון

עפר שלח: אני בטוח שבג"ץ יפסול את השינוי הרע בחוק שעשתה הממשלה הנוכחית ויאמץ את הדרך שהובילה יש עתיד להגברת השוויון בנטל

בנטל. המפלגה טענה כי חוק השוויון בנטל, שעבר ביוזמתה בקדנציה הקודמת, "הוא חוק היסטורי שמאגד את כולם תחת חוק אחד". התיקון שאישרה הכנסת דוחה עד 2023 את תחילת הגיוס של בני ישיבות ואברכים ומאפשר למעשה לדחות ללא הגבלה את גיוסם – אם לא יושג יעד הגיוס.

המתווה הקודם קבע, כי עד יוני 2017 יידחה גיוסם של בני ישיבות עד גיל 26, אך יינקטו פעולות להעלאה מתמדת של שיעור המתגייסים. משרד הביטחון טען כי התיקון נדרש, מכיוון שהחוק הקודם "עורר התנגדות עזה בקרב הציבור החרדי והוא איים לקטוע תהליך חיובי שהחל לפני קבלתו ואשר הצביע על עלייה מתמדת והדרגתית במספר המתגייסים מקרב ציבור זה, אשר התחוללה ממילא מבלי שחרב חובת הגיוס במקרה של אי-עמידה ביעדים התנופפה מעל ראשיהם".

לידיעה ב"כל הזמן"

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?