כלו כל הקצים

בג"ץ: אי מינוי דיינים יביא לסגירת ביה"ד הרבני הגדול

בית המשפט קבע כי אם הוועדה לבחירת דיינים לא תמנה דיינים קבועים לבית הדין הרבני הגדול בתוך ארבעה חודשים, בית הדין ייסגר

חרדי בבית המשפט העליון בדיון בנושא ההפרדה העדתית בבית יעקב עמנואל 29.04.10 צילום: אביר סולטאן, פלאש 90בית המשפט העליון (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

אם הוועדה לבחירת דיינים לא תמנה דיינים קבועים לבית הדין הרבני הגדול בתוך ארבעה חודשים, המינויים הזמניים יבוטלו ובית הדין ייסגר. כך קבעו אתמול שופטי בג"ץ, בדיון בעתירה נגד הוועדה לבחירת דיינים. התנועה למדינה יהודית בראשות עורך הדין אורי ישראל פז עתרה לבג"ץ בדרישה שהוועדה לבחירת דיינים תמנה במהירות ראויה שבעה דיינים לבית הדין הרבני הגדול.

בעתירה נטען כי במשך שנתיים לא מונו כלל דיינים קבועים לבית הדין הרבני הגדול, "וכדי ביזיון וקצף. אין ולא יכול להיות חולק בדבר קיומו של צורך דחוף ביותר, בעת הזו משכלו כל הקצים והסחבת הבלתי-פוסקת – לבחור דיינים לערכאת ערעור עליונה זו – מלוא מכסת הדיינים מלבד רבנים ראשיים". העותרים דורשים גם למנות מנכ"ל קבוע לבתי הדין הרבניים.

יובל שטייניץ, יו"ר הוועדה לבחירת דיינים, הבטיח לפני חודשיים שהיא תדון בעניין 'בזמן הקרוב'

"בחדרי חרדים" מדווח כי העותרים כותבים גם, שבניגוד להבטחות הוועדה לא התכנסה ולא דנה ולו פעם אחת במינוי דיינים חדשים לבית הדין הגדול. יו"ר הוועדה, השר יובל שטייניץ, הבטיח לפני כחודשיים כי הוועדה תדון בעניין "בזמן הקרוב".

הרבנים הראשיים מינו דיינים זמניים לבית הדין הגדול, לאחר שהוועדה לא הצליחה להגיע להסכמה על זהות הדיינים שיקבלו מינוי קבוע לבית הדין הגדול. שטייניץ השיב אתמול לבג"ץ ואמר כי בשבוע הבא יקבע מועד לכינוס הוועדה.

"במציאות העגומה כיום, אי-כינוס של הוועדה כדי לבחור דיינים לבית הדין הגדול מהווה פגיעה בלתי סבירה ובלתי מידתית בזכותם היסודית, החוקתית והבסיסית של אזרחי המדינה לקבל שירות משפטי ראוי, שוטף והולם מבתי הדין הרבניים של מדינת ישראל היהודית", אמר עו"ד פז.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?