ועדות החסימה

רבנים חרדים דורשים לא להשכיר לחילונים בשכונות חרדיות

הרב הרב יהודה סילמן העביר שיעור תחת הכותרת "הזכות של הרבים למנוע נזקי שכנים ומכירת דירה לחילוני בשכונה חרדית"

רחוב רבי עקיבא בבני ברק. צילום: deror_avi, wikimediaרחוב רבי עקיבא בבני ברק (צילום אילוסטריה). צילום: deror_avi, wikimedia

הרב יהודה משה סילמן, דיין ורב חרדי ליטאי, קיים בתחילת החודש שעבר שיעור תחת הכותרת "הזכות של הרבים למנוע נזקי שכנים ומכירת דירה לחילוני בשכונה חרדית". סילמן הקים פרויקטים לדיור מוזל לציבור החרדי והוא חבר בוועדות הקובעות כללי התנהגות לציבור החרדי בעניינים שונים, כגון צניעות וסינון תכנים המפורסמים בתקשורת.

נציגת "גלובס" פנתה אליו, הסבירה שהיא בעלת נכס חרדית מבני ברק ושאלה אם להשכיר את ביתה למשפחה חילונית המציעה סכום כפול מזה שמציעים מתעניינים חרדים. הרב השיב: "באזור שחלק גדול ממנו חרדים – בוודאי שאסור".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "העובדה שאחד מחשובי הדיינים ביהדות החרדית מרשה לעצמו לתת דרשה על האיסור למכור ולקנות דירות לחילונים מראה עד כמה אבדה כל בושה. ידועה הדרישה התקיפה של המנהיגות החרדית לאפשר למשפחות חרדיות להשתלב בשכונות חילוניות ולהקים בהן את מוסדותיהן. אבל בצביעות רבה היא מלווה באיסור חמור על כניסת חילונים לשכונות חרדיות. מנהיגים חרדים, מסוגו של הרב סילמן. מאמינים, כמו הרשע בפרקי אבות, ש'שלי שלי ושלך שלי'".

אנחנו חייבים זאת בשביל התורה והחינוך של הילדים שלנו, שלא יהיו פה טלוויזיה ואינטרנט

 לדברי רגב, "פסיקת הרב סילמן היא הוכחה נוספת לכך שהתופעה הגזענית של ועדות קבלה לשכונות וערים חרדיות התפשטה כמו מגיפה והפכה לנורמה. בחלק מהמקרים מלווה פעילות הוועדות באיומים על הרוכשים, שאם לא יעברו דרך הוועדה ילדיהם לא יתקבלו למוסדות חינוך, דבר הנכנס לגדר האיסור הפלילי של סחיטה באיומים. הוועדות לא נועדו רק לחסום האפשרות הנדירה שחילוני יבקש לרכשו דירה באזור חרדי, אלא בעיקר לחסום משפחות מעדות המזרח ומשפחות של חרדים עובדים. הסחטנות הזאת תיפסק רק אם רבני ועדות הקבלה, שנוקטים פעילות בלתי חוקית, יועמדו לדין פלילי ומוסדות חינוך שנוקטים סינון עדתי ייסגרו או שיישלל מהם מימון של המדינה".

הרב סילמן סירב להתראיין, אבל מקור בסביבתו מסר: "אנחנו חייבים זאת בשביל התורה והחינוך של הילדים שלנו, שלא יהיו פה טלוויזיה ואינטרנט. זה לא נובע משנאת חילונים. גם בשכונות חילוניות לא מקבלים חרדים, והרי אנחנו לא באים ואומרים להם איך לחיות".

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?