מחרחר מלחמות יהודים

חדו"ש: דרעי הפך לנטורי קרתא של הממשלה

בלחץ חרדי ולבקשת ראש הממשלה נתניהו, הופסקה חפירת קברים בשטח המיועד לבנייה בירושלים

חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ומתעמתים עם המשטרה 25.05.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ביפו (צילום אילוסטרציה). צילום: גילי יערי, פלאש 90

רשות העתיקות הפסיקה עבודות חפירה שנערכו במערות קבורה בשטח המיועד לבניית שכונת מגורים בירושלים. מערות הקבורה התגלו באזור גילה בדרום העיר, שבו מתוכננת הקמת 708 יחידות דיור. כמחצית מהדירות מתוכננות למשפחות חרדיות. באזור המיועד לבנייה נמצאו כ-115 פירי קבורה. להערכת רשות העתיקות, רוב הקברים ריקים או שדודים.

אנשי רשות העתיקות הגיעו שלשום למקום כדי להתחיל בחפירות הצלה, שמחויבות על פי חוק לפני תחילת הבנייה. לפי ידיעה ב"הארץ", כמה עשרות חרדים הקשורים לארגון אתרא קדישא, העוסק במניעת חילול קברים בחפירות ארכיאולוגיות, הפגינו באתר. יום קודם לכן דרש יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, מראש הממשלה בנימין נתניהו לעכב את החפירה, מחשש לחילול קברים שאולי נמצאים במקום.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "בפחות משנה שבה קיימת הממשלה הזאת אריה דרעי הפך לנטורי קרתא של הממשלה. הוא מוביל מאבקי שבת, הוא מנסה להחמיר את חוקי הכשרות ועכשיו הוא פותח במאבקי קברים".

לדברי רגב, "קשה לזכור מתי היה פה שר כל כך מחרחר מלחמות דת וקרבות בין יהודים, שר שעשה כל כך הרבה כדי להשניא את היהדות על היהודים. קשה גם שלא להשתכנע שעצמות של מתים מעניינות את דרעי הרבה יותר מפתרון בעיות הדיור ויוקר הדיור של שקופים חיים, אשר לצרכיהם התחייב לדאוג. קשה שלא לראות במלחמת הקברים החדשה שדרעי יזם הצהרת כוונות על

מנכ"ל חדו"ש: קשה שלא להשתכנע שעצמות של מתים מעניינות את דרעי הרבה יותר מפתרון בעיות הדיור של שקופים חיים

הדרך הקנאית והחשוכה שבה הוא מתכוון לנהל את משרד הפנים והנזק שיגרום שם לחברה הישראלית, אם המשרד אכן יועבר לאחריותו".

"מעניינת במיוחד", אמר רגב, "גם התחרות שהתפתחה בין דרעי ליו"ר ועדת הכספים משה גפני בשאלה למי מגיע הקרדיט על עיכוב הבנייה. שוב ושוב מתברר כמה נלעג הניסיון של שני הפוליטיקאים הקיצוניים המגזריים האלה להציג עצמם כמי שדואגים לכלל". רגב ציין ש"לפחות לפי הפרסומים בתקשורת החרדית, נתניהו נכנע כרגיל לגחמות של דרעי והסכים להורות על הקפאת הבנייה. מעניין אם יש איזושהי דרישה שנתניהו יסרב לה, אם נותרו לו קווים אדומים במה שנוגע להגנה על החברה האזרחית או שכולם עומדים למכירה".

דרעי ביקש מנתניהו להורות לשר לענייני ירושלים, זאב אלקין, לעצור את העבודות עד למציאת פתרון הלכתי שימנע את חילול מערות הקבורה והעלה את העניין בישיבת ראשי סיעות הקואליציה. "אסור להסכים לאפשרות של חילול מתים חלילה, שהוא עוון חמור", אמר דרעי, "יש כיום פתרונות רבים במקרים כאלה וצריך לוודא שהם ייושמו". ש"ס מסרה כי נתניהו ביקש לעכב את העבודות ואלקין מונה למתווך בין היזמים למתנגדים החרדים.

יו"ר המינהל הקהילתי בגילה, עופר איובי, שפועל לקידום תוכנית הבנייה, אמר כי ייעשה "כל מאמץ שלא לפגוע ברגשות של אחרים ועם זאת לאפשר את תנופת הבנייה בגילה".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?