משקל נגד לקצבאות

החרדים מובילים במימוש מס הכנסה שלילי

שיעור החרדים המממשים את זכאותם למס הכנסה שלילי הוא 78% – גבוה בהרבה מהממוצע בקרב כלל הזכאים

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים (צילום אילוסטרציה). צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

78% מהחרדים הזכאים למס הכנסה שלילי (מענק עבודה) מימשו את זכאותם. שיעור המימוש של הזכאות למענק בקרב החרדים גבוה בהרבה מהממוצע בקרב כלל הזכאים. כך עולה מנתונים שפרסם בנק ישראל.

אחרי המגזר החרדי מדורגות נשים ואמהות חד־הוריות (כ-70% מהן מממשות את הזכאות). בתחתית הדירוג נמצאים גברים ואנשי המגזר הערבי — 54% מימוש.

בשנת 2014 קיבלו את המענק 255 אלף איש, שהם כ-64% מ-400 אלף הזכאים למענק. נתוני בנק ישראל מסכמים את היקף מתן מענק העבודה מאז הונהג מס הכנסה שלילי בפרישה ארצית לפני כשלוש שנים. לכאורה מדובר בשיעור מיצוי נמוך, אבל לפי ידיעה ב-"TheMarker", בבנק ישראל גאים בשיעור

מענק עבודה הוא כלי חשוב לעידוד גברים ונשים לצאת לשוק העבודה

המימוש של מענק העבודה, בעיקר מכיוון ששיעור זה הושג בתוך זמן קצר – כאמור, שלוש שנים. בארה"ב, לשם השוואה, הגיע שיעור המיצוי של מענק העבודה ל-70% אחרי 30 שנה. מס הכנסה שלילי הוחל באופן ניסיוני (פיילוט) כבר ב-2008, באזורים שבהם הופעלה תוכנית ויסקונסין.

מענק עבודה הוא כלי חשוב לעידוד גברים ונשים לצאת לשוק העבודה. לעתים קרובות הוא עולה על שולחן הדיונים כמשקל נגד להענקת קצבאות. בניגוד לקצבאות, הניתנות בדרך כלל באופן אוניברסלי, מענק עבודה הוא תמריץ ממוקד הניתן לאנשים עובדים, על עבודה שעשו בשנה החולפת.

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?