גידול אסטרונומי

מתנת סוף השנה של האברכים – 3,200 שקל

בעקבות אישור תקציב המדינה ל-2015 וסיכום בין יהדות התורה לבית היהודי, גדל תקציב הישיבות ב-85% והגיע ליותר ממיליארד שקל

לימוד בישיבה בטבריה. צילום: גמלאי עיריית טבריה, ויקיפדיהתלמידים בישיבה בטבריה (צילום אילוסטרציה). צילום: גמלאי עיריית טבריה, ויקיפדיה

התקציב שיקבלו הישיבות והכוללים בעבור תלמידים ואברכים בדצמבר יהיה גדול פי שמונה מהתקציב ששולם לתלמיד ביולי האחרון. לדוגמה, ההקצבה לאברך כולל על דצמבר תהיה 3,517 שקלים, לעומת 432 שקלים ביולי. התשלום לישיבות ולכוללים הוגדל לאחרונה כמה פעמים. ההגדלות של תקציב הישיבות הסתכמו בכ-85% והיום תקציב זה מגיע אל מעבר למיליארד שקלים.

סך תקציב הישיבות ב-2014 היה 565 מיליון שקל. בתקציב 2015, שאושר לפני כחודש, הוא גדל ב-436 מיליון שקל והגיע ל-1.01 מיליארד שקל. "TheMarker" מדגיש כי בעקבות ההסכם בין יהדות התורה לבית היהודי, שהושג בשבוע שעבר, הוגדל התקציב ב-42 מיליון שקל נוספים. בסך הכל יהיה תקציב הישיבות ל-2015 1.043 מיליארד שקל, גידול של 85% לעומת 2014.

כתוצאה מהגידול האסטרונומי בתקציב הישיבות, ההקצבה הקבועה לאברך ולתלמיד ישיבה תגדל בכמעט פי שניים (99%). ההקצבה לאברך (תלמיד ישיבה נשוי) כולל (ישיבה לגברים נשואים) ביולי האחרון היתה 432 שקלים. היא תוגדל כמעט פי שניים, ל-859 שקל. ההקצבה לתלמיד ישיבה גדולה (ישיבה לרווקים בני 18 ומעלה) היתה ביולי 240 שקלים והיא תגדל כמעט פי שניים, ל-477 שקלים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "ממשלת נתניהו עושה הכל כדי לחבל בעתיד המשק

מנכ"ל חדו"ש: ממשלת נתניהו עושה הכל כדי לחבל בעתיד המשק ובשילוב גברים חרדים בעבודה, תוך כניעה לדרישותיהן הסחטניות של המפלגות החרדיות

 ובשילוב גברים חרדים בעבודה, תוך כניעה לדרישותיהן הסחטניות של המפלגות החרדיות. העברת תקציב גדול פי שמונה בחודש דצמבר ופי שניים באופן קבוע עולה על כל דמיון ושוברת את כל השיאים. צריך להיות ברור: תקציב הישיבות הוא בעצם תקציב להגדלת העוני. ביד אחד משקיע משרד הכלכלה מאות מיליונים בהכשרה מקצועית לגברים חרדים וביצירת מקומות עבודה בשבילם וביד השנייה מעבירה הקואליציה הקצבות עתק שנועדו להשאיר את האברכים בישיבות כשהם עניים, תלויים בפוליטיקאים שלהם וצייתנים".

רגב ציין, ש"אם בממשלות קודמות נאלצו יהדות התורה וש"ס להילחם ולהיאבק כדי לקבל תקציבי עתק לישיבות ולבתי הספר שאינם מלמדים לימודי ליבה, החידוש בקדנציה הזאת הוא הקלות הבלתי נסבלת של הסחטנות. נראה שבנימין נתניהו השלים עם כך שהמחיר של קואליציית 61 המנדטים שלו הוא מכירת חיסול קבועה של התקציב על חשבון הקופה הציבורית. כל מה שהמפלגות החרדיות מבקשות הן מקבלות. זאת, בניגוד בוטה לרצונו של רוב הציבור, לרבות מצביעי נתניהו, משה כחלון ונפתלי בנט".

לדבריו, "חמורה לא פחות שתיקת האופוזיציה, שמאפשרת להעביר את ההקצבות המזיקות האלה על חשבון מעמד הביניים, ללא כל מאבק ציבורי משמעותי. כשיגיעו הבחירות, יצטרכו מפלגות האופוזיציה להסביר לבוחר איפה הן היו כשהכפילו את ההקצבות לישיבות".

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?