המסחטה לא נעצרה

אושרה תוספת של מאות אחוזים לתקציב משרד הדתות

תקציב הקמת מבני הדת יגדל ב-50 מיליון שקל, שהם 123%, תקציב שירותי הדת יגדל בקרוב ל-150% ותקציב בתי העלמין ב-500%

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר ועדת הכספים, משה גפני מיהדות התורה, נואם במליאה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת הכספים של הכנסת אישרה ביום ראשון תוספות תקציבים חריגות במשרד לשירותי דת בהיקף של מאות אחוזים. התוספות מוגדרות כהעברת עודפים מחויבים. בין היתר הוגדלו תקציבים סקטוריאליים, כמו הקמת מבני דת ושירותי דת, בעשרות רבות של מיליוני שקלים בהיקף של 120% עד 150%. כן אושרה הגדלת התקציב לפיתוח בתי עלמין ביותר ממאה מיליון שקל ובקרוב ל-500%. עם זאת, תקציב בתי העלמין נחשב תקציב כללי יותר מכיוון שהם משרתים את כלל האוכלוסייה, אף על פי שכמעט כולם פועלים ברוח אורתודוקסית.

בסך הכל יגדל תקציב המשרד לשירותי דת לשנת 2015 מ-511 מיליון ל-823, תוספת של 312 מיליון שהם 61%. הגידול הוא אף על פי שתקציב המדינה לשנת 2015, ובתוכו תקציב המשרד לשירותי דת, אושר רק לפני חודש. תקציב המשרד בשנה שעברה היה 384 מיליון בלבד. הגידול ביחס לשנה זו (2014) הוא 439 מיליון שהם 114%.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר ל"TheMarker": "כל מי שקיווה שמסחטת הכספים של המפלגות החרדיות תנוח לאחר אישור התקציב התבדה. מתברר שהמיליארדים שקיבלו המפלגות החרדיות מהליכוד כמחיר קניית השלטון היו רק מקדמה ובסיס לתוספות. כך עומדים להגדיל תקציב המשרד לשירותי דת ביותר מכפליים בתוך שנה.

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: מתברר שהמיליארדים שקיבלו המפלגות החרדיות מהליכוד בתקציב המדינה כמחיר קניית השלטון היו רק מקדמה ובסיס לתוספות

מתברר גם שבמקום לדאוג לשקופים ולקדם את מצבם הכלכלי והחברתי, ש"ס דואגת לבנות להקים בתי כנסת ומקוואות. זאת, מן הסתם, בהנחה שהשקופים ישביעו את רעבונם באמצעות שמיעת הטפות דתיות וטבילות במקווה".

תוספת התקציבים מוצגת כהעברת עודפים מחויבים כביכול לתקציב 2015. המשמעות של עודפים מחויבים היא שמדובר בכסף שכבר התחייבו לגורמים חיצוניים לשלם אותו. אבל בשבועות האחרונים נשמעו טענות רבות של חברי כנסת שלוועדת הכספים מוגשות בקשות לגבי עודפים מחויבים פיקטיביים והממשלה מגדירה כל תקציב שלא הוצא כעודף מחויב, כדי שתוכל להעביר אותו משנה לשנה. במקרה של המשרד לשירותי דת העניין תמוה במיוחד, משום שמדובר בעודפים מחויבים כביכול בהיקף גדול בהרבה מהתקציב השנתי באותם סעיפים.

כך אישרה הוועדה את הגדלת התמיכה בהקמת מוסדות דת מ-40 מיליון שקל ל-90 מיליון, תוספת של 50 מיליון שקלים שהם 123%. תקציב הקמת מוסדות הדת מיועד להקמה ולשיפוץ של בתי כנסת ומקוואות ומשמש כאחת הקופות שבאמצעותן מעבירה המפלגה השלטת במשרד כספים לתומכיה. תקציב התמיכה בשירותי דת הוגדל מ-51 מיליון ל-125 מיליון, תוספת של כ-75 מיליון שקל, שהם 146%. התוספת הגדולה ביותר אושרה, כאמור, בתקציב בתי העלמין, שזינק מ-21 מיליון ל-124 מיליון, תוספת של 103 מיליון שהם כמעט 500%.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?