כפייה חדשה

הממשלה הקימה ועדה שתבדוק שלילת הסמכות להתיר פתיחת חנויות בשבת מהעיריות

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של מיקי זוהר, שמונעת פתיחת עסקים בשבת. חדו"ש: הממשלה נחושה לחדש את מלחמות השבת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מימינו יצחק כהן מש"ס, משמאלו שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. צילום: פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול את הצעת החוק שהגיש ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, הקובעת כי שבת יהיה יום המנוחה השבועי בישראל. הצעת החוק תועבר לאישור הכנסת. לפי הצעת החוק, בית עסק שיעבוד בשבת וייתפס, ישלם קנס הגדול פי שלושה מהפדיון שלו באותה שבת ויהיה חשוף לתביעה אזרחית של בעלי עסקים מתחרים. "TheMarker" מציין כי זוהר נתמך על ידי ארגון בעלי המכולות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "ממשלת נתניהו-דרעי-ליצמן נחושה בדעתה לחדש את מלחמות הדת והשבת. אחרי שראשי המפלגות החרדיות סיימו לסחוט מיליארדים בתקציב המדינה ומחוץ לו, הם מתפנים לחוקק חוקי כפייה דתית ובראשם התוכנית לסגור את תל אביב בשבת. שוב מתברר שאין מי שמשניא את היהדות על הציבור הרחב יותר מהממסד הדתי והמפלגות החרדיות ואין אויבים גדולים מהם ליהדות".

רגב ציין ש"בתל אביב, העיר בלי הפסקה, שוררת כבר עשרות שנים מציאות של פתיחת חנויות נוחות ופיצוציות בשבת. זה חלק מעונג השבת של תושבי העיר ומאורח החיים שלהם. קשה להבין מה עובר בראש של ראשי הליכוד וכולנו, שמאפשרים למפלגות החרדיות ולנציגיהן בתוך הליכוד לנסות לסגור את תל אביב בשבת. במקום שבנימין נתניהו ירסן את פעולות הכפייה של ח"כ מיקי זוהר, הוא מעודד אותן. במקום שמשה כחלון יבהיר למפלגות החרדיות שכל ניסיון לחבל באורח החיים החילוני ייתקל במשבר קואליציוני ובעצירת מפלי התקציבים, הוא מגיב ברפיון ומעודד את בריוני השבת הפוליטיים להגביר את מאמצי הכפייה. צריך להיות ברור: לא הפוליטיקאים החרדים שוחרי מדינת ההלכה הם האשמים, אלא נתניהו וכחלון, משום שהם מאפשרים למפלגות החרדיות ומיקי זוהר להשתולל".

בהחלטה שאישרה ועדת השרים נכתב: ה. הממשלה דנה בהעברת הסמכות הנתונה לשר הפנים על פי סעיף 258 לפקודת העיריות ובחינת אפשרות קביעת יום ראשון כיום מנוחה נוסף, והחליטה כדלקמן: לנוכח המשמעות הגלומה בסוגיית הפעלת מרכולים בשבת בעיר תל-אביב-יפו, והצורך בבחינת התאמתו של שבוע העבודה הנהוג במדינת ישראל לזה הנהוג בעולם המודרני בכלל ובשוקי ההון הגלובליים בפרט:

1. בהתאם לסעיף 31(ב) לחוק יסוד: הממשלה, להעביר לממשלה את הסמכות הנתונה לשר הפנים על פי סעיף 258 לפקודת העיריות [נוסח חדש] בכל הקשור להצעת חוק עזר לתל אביב-יפו (פתיחתן וסגירתן של חנויות)(תיקון מס' 2), התשע"ד-2014

ח"כ רזבוזוב: הממשלה נכנעה לשיגעון שיפגע בזכויות החשובות שעליהן נבנתה המדינה. אם לא נעצור את זה – ישראל תהפוך לאיראן

העוסק בפתיחתן סגירתן של חנויות בשבת ובמועדי ישראל.

2. למנות ועדת מנכ"לים שחבריה יהיו: מנכ"ל משרד ראש הממשלה (יו"ר הוועדה), מנכ"לית משרד המשפטים, מנכ"לית משרד הפנים, מנכ"ל המשרד לשירותי דת ומנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, שתפקידה יהיה לבצע עבודת מטה ולהביא לפני הממשלה בתוך 180 יום את המלצותיה בעניין מדיניות הממשלה בעת הפעלת הסמכות שהועברה אליה כאמור בסעיף (1) לעיל, וכן בעניין קביעת יום ראשון כיום מנוחה נוסף. במסגרת בחינת עניין קביעת יום ראשון כיום מנוחה נוסף, ישקול הצוות גם את ההשפעות הכלכליות של הגדלת מספר ימי המנוחה במשק. לעניין נושא זה, יצטרפו לצוות כחברים נוספים מנכ"ל משרד התיירות והממונה על התקציבים במשרד האוצר.

3. סעיף (1) להחלטה זו יובא לאישור הכנסת, כנדרש בסעיף 31(ב) לחוק יסוד: הממשלה.

החוק יובא לאישור מליאת הכנסת בקריאה טרומית כבר ביום רביעי. עם זאת, לפי "מעריב" הוא לא יקודם עד לדיון בוועדת המנכ"לים שהקימה הממשלה.

ח"כ יואל רזבוזוב מיש עתיד אמר בעקבות אישור הצעת החוק: "רק בגלל חשש ממרד של הח"כ ה-61, הממשלה נכנעה לשיגעון שיפגע בזכויות החשובות שעליהן נבנתה המדינה. אם לא נעצור את זה – ישראל תהפוך לאיראן".

"כלכליסט" מציין כי ח״כ רחל עזריה מכולנו אמרה: "הצעת חוק השבת של ח"כ מיקי זוהר דרקונית ומפרה סטטוס קוו ולכן ועדת שרים החליטה לכבול אותה להחלטת ועדת המנכ"לים שתקום. בכך הצעת החוק תממש את צורכי הפריימריז שהיא נועדה למלא – ולא תיכנס לספר החוקים של מדינת ישראל".

מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, מסר בשם קואליציית הארגונים האזרחיים: "הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר לא קשורה כלל בסוגיית השבת, אלא בניסיון של חבר הכנסת להצית עוד אש במאבק המיותר בין דתיים לחילונים. הניסיון לקבוע בחקיקה ראשית כי יש לסגור את כל המדינה בשבת היא מיותרת ולא תוביל לדבר מעבר להתגוששות פוליטית. הרי אף אחד לא מצפה שדין תל אביב יהיה כדין בני ברק ונכון להותיר את סוגיית השבת לרמה המוניציפלית. מעבר לכך וכפי שנכתב בדברי ההסבר לחוק, הרוב המכריע של הדברים שמוצעים בחוק החדש מצויים בספר החוקים הישראלי ואינם נאכפים וכנראה שלא בכדי. אם מיקי זוהר באמת דואג לאופייה של השבת בישראל – עדיף לו לקדם דיאלוג בונה בעניין ולא קונפליקט מיותר".

לידיעה ב"TheMarker"

לידיעה ב"מעריב"

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?