נתיב ירוק לתעסוקה

חדו"ש: אם ש"ס רוצה לשלב חרדים בעבודה, שתעודד לימודי ליבה

הממשלה אישרה תוכנית לשילוב של חרדים שסיימו לימודים אקדמיים בהצטיינות בשירות המדינה

מנהיג ש''ס לשעבר, אריה דרעי, בודק אתרוג במשקל 2 ק''ג במשרדו בירושלים 06.10.08. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90מנהיג ש''ס, אריה דרעי, בודק אתרוג במשקל 2 ק''ג. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90

הממשלה אישרה אתמול תוכנית להאצת השילוב של נשים וגברים חרדים בשירות המדינה. ההחלטה התקבלה בעקבות המלצות שהגישו יו"ר ש"ס והשר לפיתוח הפריפריה, אריה דרעי, וראש הממשלה, בנימין נתניהו.

התוכנית שאושרה כוללת אמצעים שנועדו לאפשר שילוב של 150 גברים ונשים חרדים בעלי תואר אקדמי בשירות הממשלתי בכל אחת מהשנים הקרובות. היא גם נועד לאותת למגזר הפרטי כי באוכלוסייה החרדית יש מועמדים פוטנציאליים מוכשרים רבים להעסקה.

בתגובה לאישור התוכנית אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "אם דרעי באמת רוצה לשלב חרדים בשוק העבודה, כדאי שיכוון את ילדי רשת החינוך של ש"ס לישיבות עם לימודי ליבה. לפני שש"ס מדברת על אפליית חרדים בשירות המדינה, כדאי שתזכור שהאחראיות העיקריות למצב הנוכחי הן המפלגות החרדיות, שעשו בעבר הכל כדי להקשות על בוחריהן לרכוש השכלה כללית. גם היום שיתוף הפעולה שלהן עם תוכניות להקניית השכלה כללית לחרדים חלקי מאוד".

רגב הדגיש, ש"בהחלט אין לפסול תוכניות להכשרת פקידי מדינה חרדים. עם זאת, יש לוודא שהדבר לא יגרום להדרת נשים,

מנכ"ל חדו"ש: יש לוודא שהקבלה לתוכניות שילוב החרדים תהיה על פי קני מידה מקצועיים, כך שהמועמדים לא יתקבלו כסידור עבודה למקורבים

שהמועמדים שמתקבלים מוכנים לעבוד עם נשים ולהתייחס אליהן בשוויון מלא ושלפחות חצי מהמתקבלים לתוכניות להכשרת פקידים בכירים חרדים יהיו נשים. כן יש להבטיח שבוגרי שירות צבאי יקבלו עדיפות, ואולי חשוב מכל: יש לוודא שהקבלה לתוכניות שילוב החרדים תהיה על פי קני מידה מקצועיים ועמידה בדרישות התפקיד וההשכלה, כך שהמועמדים לא יתקבלו על פי קשרים כסידור עבודה וג'ובים למקורבים".

התוכנית שאושרה מיועדת לקליטת סטודנטים חרדים מצטיינים בתפקידים שונים במשרדי הממשלה. לפי החלטת הממשלה, חרדים שסיימו בהצטיינות את לימודיהם האקדמיים יוכלו "לעלות על נתיב ירוק לקראת כניסה לצמתים מרכזיים בשירות הממשלתי ויהיו זכאים לתמיכה ולהכשרה צמודות".

"בשירות הממשלתי יש מספר זעום של עובדים חרדים", אמר דרעי ל"ג'רוזלם פוסט". "זה מה שאנחנו מנסים לשנות היום. ההחלטה היא מעין אפליה מתקנת". לדבריו, לעתים קרובות מגיעות אליו תלונות של חרדים ששירתו בצבא והם בעלי תארים אקדמיים, שנדחים על הסף כבר בשלב הגשת קורות החיים, כשהם מנסים להתקבל לעבודה בשירות הממשלתי.

לכתבה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?