להעלות את הרמה

הרב ישראל רוזן קורא למנות נשים למשגיחות כשרות

בכנס בירושלים אמר ראש מכון צומ"ת כי השגחת כשרות היא תחום המתאים לכישוריהן של נשים

הרב ישראל רוזן, ראש מכון צומ''ת. צילום: יעקב, ויקיפדיההרב ישראל רוזן, ראש מכון צומ''ת. צילום: יעקב, ויקיפדיה

הרב ישראל רוזן, ראש מכון צומ"ת, קרא לשלב במערך הכשרות נשים שיועסקו כמשגיחות כשרות. הרב רוזן אמר כי אין ספק שהאשה נאמנת כמשגיחת כשרות, אבל ציין כי פוסקים שונים קבעו שבשל סוגיית הצניעות אין להעסיק נשים כמשגיחות כשרות. הרב רוזן הוסיף כי למרות זאת יש לפתוח את התחום באופן גורף לכניסת נשים, והזכיר כי בג"ץ הורה לרבנות לבחון נשים במבחנים להסמכת משגיחי כשרות.

"לפי דעתי נשים יכולות להעלות את הרמה, לאור מה שמספרים על הנורמות של משגיחי הכשרות", הוסיף הרב רוזן. "אם יתנו לנשים דווקא היום, בדור הפמיניזם שמחפשים אתגרים, להיכנס לכל מיני פינות בחיי הדת, אני חושב שהן יכולות להפוך את זה לאתגר".

"התחום הזה לדעתי מתאים לנשים מבחינת היכולות, וגם מבחינת נוחות המשרה – לפזר שעות שנוח לנשים לעבוד בהן", אמר הרב רוזן

בג"ץ הורה לרבנות לבחון נשים במבחנים להסמכת משגיחי כשרות

בכנס דיני ממונות שנערך בירושלים. "אם כולנו מעסיקים מורות בניגוד למשנה ולגמרא, שם נקבע כי נשים לא ילמדו תינוקות משום אבותיהם שבאים אצלן, וכל העיתונות מלאה בסיפורי הטרדת מורות וגם בחינוך החרדי לא נמנעים מהעסקת מורות, אין שום סיבה שלא ייכנסו לתחום הזה כמו שנכנסו לתחום הטוענות הרבניות".

באתר "סרוגים" נכתב כי הרב רצון ערוסי, רבה של קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, קרא לסייג את דברי הרב רוזן ולהכניס משגיחות כשרות רק במסגרת כללי הצניעות. "הרבנות הראשית אכן בחנה את הנושא ואישרה את הכנסתן של משגיחות כשרות, אך יש לבחון כל מקרה לגופו כדי למנוע בעיות צניעות", אמר הרב ערוסי.

לידיעה באתר "סרוגים"איך תוכל לפעול?