הצתת אש בשבת

חדו"ש: חוק השבת – כפייה דורסנית ומתנשאת

הצעת החוק שלפיה תיאסר פתיחת מקומות מסחר בשבת תובא לדיון בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון. מנכ"ל חדו"ש: הליכוד עושה את העבודה השחורה בשביל המפלגות החרדיות

סניף AM:PM ביפו. צילום: Urban_Hipster, flickrסניף AM:PM ביפו. הרשת פועלת בשבת. צילום: Urban_Hipster, flickr

"חוק השבת" של ח"כ מיקי זוהר מהליכוד יעלה לדיון ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה. על פי הצעת החוק, כל מקומות המסחר בישראל יהיו סגורים בשבת, מלבד מקומות שיקבלו היתרים מיוחדים משר הכלכלה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "מדובר בהצעת חוק מהסוג שמשניא את היהדות ומרחיק ממנה את הציבור הרחב. עצוב מאוד שחברי כנסת בליכוד מתנדבים לעשות את העבודה השחורה והמלוכלכת בשביל המפלגות החרדיות, במקום לחשוב באופן רחב ופלורליסטי יותר על אופי השבת במדינת דמוקרטית ויהודית. ההתעלמות, למשל, מהנהגת תחבורה ציבורית בשבת, ומהצורך של משפחות עם ילדים לא להיתקע שבת שלמה בלי חיתולים או חלב, מלמדת על כוונתם האמיתית של מציעי החוק: כפייה דורסנית ומתנשאת".

לפי הצעת החוק, מלבד האיסור על פתיחת בתי עסק בשבת ללא אישור מיוחד משר הכלכלה, לא תותר התניית חוזה שכירות או חוזה עבודה בדרישה לעבודה בשבת. הצעת החוק של ח"כ זוהר קובעת גם שפתיחת עסק בשבת תיחשב עוולה אזרחית, ובעלי עסקים יוכלו להגיש תביעת נזיקין נגד עמיתים המפעילים בתי עסק בשבת.

הצעת החוק קובעת שפתיחת עסק בשבת תיחשב עוולה אזרחית, ובעלי עסקים יוכלו להגיש תביעת נזיקין נגד עמיתים המפעילים בתי עסק בשבת

"מעריב" מציין שארגונים אזרחיים רבים ייאבקו נגד הצעת החוק. מיקי גיצין, מנכ"ל ישראל חופשית, אמר: "הצעת החוק של ח״כ זוהר לא קשורה כלל בסוגיית השבת, אלא בניסיון של חבר הכנסת להצית עוד אש במאבק המיותר בין דתיים לחילונים. הניסיון לקבוע בחקיקה ראשית כי יש לסגור את כל המדינה בשבת מיותר ולא יוביל לדבר מעבר להתגוששות פוליטית. הרי אף אחד לא מצפה שדין תל אביב יהיה כדין בני ברק ונכון להותיר את סוגיית השבת ברמה המוניציפלית. מעבר לכך וכפי שנכתב בדברי ההסבר לחוק, הרוב המכריע של הדברים שמוצעים בחוק החדש מצויים בספר החוקים הישראלי ואינם נאכפים וכנראה שלא בכדי".

יאיר קורח, יו"ר התאחדות הסוחרים, שלח לחברי ועדת השרים מכתב שבו הוא קורא להם לתמוך בהצעת החוק. ״המצב האבסורדי הקיים היום והשוני בציות ובאכיפת החוק יוצרים מצב שלפיו דווקא מי שמפר את החוק ופותח עסקיו בשבתות מרוויח כלכלית, בעוד העסקים שסגורים ופועלים על פי חוק מפסידים", כתב קורח. "למעשה נוצר כאן חוסר שוויון מהותי בעקבות אזלת היד באכיפת החוק".

לידיעה ב"מעריב"איך תוכל לפעול?