בן להורה יהודי

היהדות האורתודוכסית מצמקת את העם היהודי

ההסתגרות של היהדות האורתודוכסית והמונופול שלה בתחום הגיור, כותב עו"ד אורי הופרט, מרחיקים יהודים אחרים מאז תקופת ההשכלה

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. צילום: פלאש 90

אורי הופרט

שר המשפטים, יעקב נאמן, ביטא את התפיסה האורתודוכסית הידועה כשאמר בשבוע שעבר, כי הממשלה והרבנות הראשית הן האשמות במשבר בתחום הגיור. המדיניות שנוקטות הממשלה והרבנות, הסביר, מונעת את גיורם של 300 אלף מעולי ברית המועצות לשעבר, שאינם יהודים על פי ההלכה. עם זאת, הוא תקף רבנים בכירים בגלל ביקורת שהשמיעו על מדיניות הגיור של ישראל, שאינה מכירה בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים.

לפי השקפתי, היהדות האורתודוכסית היא המסתגרת והיא שמצמקת את היהדות. היהדות האורתודוכסית מרחיקה ממנה את היהדות שאינה מקובלת עליה מאז תקופת ההשכלה ועד ימינו אלה. מי אמר שבנים לאב יהודי אינם יהודים? הרי התנ"ך

מי אמר שבנים לאב יהודי אינם יהודים? הרי התנ"ך מדגיש כי אנו מזרע אברהם

מדגיש כי אנו מזרע אברהם.

רות המואבייה (כאישה) התקבלה ליהדות באמצעות הצהרתה (אלוהיך אלוהי, עמך עמי) שעמדה בסתירה להלכת עזרא ונחמיה, המותירה את הקראים ואת ביתא ישראל (האתיופים) והרפורמים מחוץ למחנה.

הקלריקליזציה של ההשתייכות ליהדות (תיקון חוק השבות משנת 1970) הדחיקה יהודים ממוצאם היהודי וסתרה את הדברים שאמר דוד בן-גוריון בכנסת, כאשר הציע לראשונה את חוק השבות בשנת 1950. לשיטתי, יהודי הוא מי שמשתייך אתנית ליהדות באמצעות מי מבין הוריו. לחלופין יהודי, לפי הגישה שפיתח הפילוסוף הצרפתי ז'אן-פול סרטר, הוא מי שהסביבה מזהה אותו או מוקיעה אותו כיהודי.

עו"ד הופרט עמד בראש הליגה נגד כפייה דתיתאיך תוכל לפעול?