שר המשפטים נגד הרבנות

נאמן: הרבנות והממשלה אשמות במשבר הגיור

בכנס בבית המדרש לגיור בירושלים טען שר המשפטים כי המדיניות של הרבנות והממשלה מעכבת גיורים של עולים מברית המועצות לשעבר

שר המשפטים, יעקב נאמן. צילום: ויקיפדיהשר המשפטים, יעקב נאמן. צילום: ויקיפדיה

"המכשולים שמדינת ישראל שמה בנושא הגיור הם אסון לאומי", אמר שר המשפטים, יעקב נאמן, בכנס בשבוע שעבר. קובי נחשוני מ-ynet כותב כי נאמן הוסיף: "הרבנות הראשית אשמה במצב הקיים". נאמן נשא דברים בטקס סיום המחזור הראשון של בית המדרש לענייני גיור ב"בית מורשה" בירושלים. "כולנו שכחנו את ציווי התורה 'ואהבתם את הגר'. מחקו לנו את זה מהתורה. זה איום ונורא מה שקורה פה. אפשר לחשוב שזה נכתב על ידי רב רפורמי או קונסרבטיבי. זה ציווי התורה!" אמר נאמן.

שר המשפטים הוסיף: "מדינת ישראל צריכה לראות כבעיה לאומית ממעלה ראשונה את קליטתם – לא רק של 300 אלף האזרחים שהם מזרע ישראל ואינם יהודים על פי ההלכה – אלא את של כל העלייה המבורכת מברית המועצות לשעבר... האנשים האלה חירפו נפשם והגיעו למדינת ישראל, הצילו את כלכלתה ואת מערכת הבריאות שלה".

נאמן הטיח ביקורת חריפה ברבנות הראשית, שאינה מאמצת את ההמלצה של ועדת הגיור שבראשה עמד, לאפשר עבודה של דיינים מתנדבים במערך הגיור. לדבריו, אם רבנים מתנדבים יכולים להשיא זוגות ואזרחים יכולים להתנדב במשטרה – גם

כולנו שכחנו את ציווי התורה 'ואהבתם את הגר'. מחקו לנו את זה מהתורה. זה איום ונורא מה שקורה פה

דייני גיור יכולים להיות מתנדבים. שר המשפטים רמז כי הקשיים שמערימים החרדים על הגיור הממלכתי אינם נובעים מחששות הלכתיים. הוא סיפר כי בתי דין בבני ברק מגיירים גויים גמורים תמורת כסף. לדבריו, הוא עצמו נחשף למקרה שבו אושר גיורה של אישה יפנית, ששילמה 5,000 דולר.

עם זאת, בדברים שאמר בעניין משבר הגיור בכינוס אחר, נאמן הפנה אצבע מאשימה לא אל הממשלה או הרבנות הראשית, אלא כלפי היהודים בגולה. יאיר אטינגר כותב ב"הארץ", כי בדיון בוועידת הנשיא בירושלים הדף נאמן טענות שהשמיעו רבנים בכירים מארצות הברית על מדיניות הגיור של ישראל. "הבעיה בגלות היא לא גיור, היא התבוללות. כמה יהודים מצטרפים בכל שנה ליהדות הגולה על ידי גיור וכמה מתבוללים? בואו נתמודד עם האמת", אמר לרבנים. "מה שהיטלר יימח שמו וזכרו לא הצליח לעשות, יש היום בגולה, עם התבוללות נוראית".

לידיעה ב-ynet

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?