מצווה הבאה בעבירה

מנכ"ל נאמני תורה: העלמות מס בתחום תשמישי הקדושה

דווקא בעלי עסקים בתחום תשמישי הקדושה ולקוחותיהם יראי השמים מרשים לעצמם להתעלם מהחובה לשלם מסים, כותב שמואל שטח

מאה שערים, צילום: zeevveez, flickrמאה שערים, צילום: zeevveez, flickr

הפיתוי שבהעלמת מס הוא עצום ואין אדם שאינו נתקל בו בחיי היום-יום, כותב שמואל שטח, מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה, במאמר ב-ynet. ההלכה מחייבת לרדוף אחר הצדק, להיות יראי שמים – ולמעשה לשלם יותר. בשולחן ערוך, מזכיר שטח, נפסק כי גם במדינה זרה חובה לשלם מס. אבל לפני השיקול ההלכתי יש חובה מוסרית ואזרחית פשוטה. אם אין מסים אין צבא, אין ביטחון, אין בתי חולים ולמעשה אין כלום.

ועם זאת, דווקא בתחום תשמישי הקדושה הפרצה גדולה ביותר. שטח מתאר במאמר סופרי סת"ם שאינם מדווחים על הכנסותיהם, וחלקם אף רשומים כתלמידי כולל; בתי עסק שמוכרים מזוזות ותפילין ללא קבלה מסודרת; מוצרים כמו צבע שחור לתפילין, שקשה מאוד למצוא עליו את כתובת היצרן המדויקת ועוד.

סופרי סת"ם שאינם מדווחים על הכנסותיהם; בתי עסק שמוכרים מזוזות ותפילין ללא קבלה מסודרת; ונראה מי ימצא סוחר שימכור לו 400 לולבים לפי חשבונית מסודרת

"מתברר שלמונח 'תפילין בשחור' אין רק משמעות של הלכה למשה מסיני. ונראה מי ימצא סוחר שימכור לו 400 לולבים לפי חשבונית מסודרת", הוא כותב.

יש לחזק את סופרי סת"ם ובתי העסק הרבים בתחום, שמקיימים את החובה לדווח על הכנסותיהם. "לא ייתכן שנקפיד, ובצדק, על קוצו של יו"ד כפשוטו, ובנושאי היושרה נהיה 'ראש קטן'. לא ייתכן שנהיה מוכנים להוציא עוד אלף שקלים תמורת תפילין מהודרות לילד, אך כשאנו משווים מחירים, נעדיף את מי שזול ב-16% (בלי קבלה). לא ייתכן שלסופר סת"ם המקפיד גם על ניהול ספרים, יהיו קשיי פרנסה ביחס למתחריו אשר ודאי טובלים מדי בוקר במקווה, אך אינם משתתפים במימון החלפת המים הנעשית על חשבון המדינה", טוען שטח.

למאמר המלא ב-ynetאיך תוכל לפעול?