קווים שומרי שבת

הרפורמה בתחבורה הציבורית: יבוטלו קווים שנסעו בשבת

ידיעה ב-ynet: הרפורמה בתחבורה הציבורית בגוש דן תפגע בקווים הנוסעים לפני צאת השבת

תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90תחנת אוטובוס ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90

הרפורמה בתחבורה הציבורית בגוש דן, שתיכנס לתוקף ביום שישי השבוע, 1 ביולי, תכרסם בסטטוס-קוו. נוסעים רבים, שעד כה יכלו לנסוע באוטובוס לפני צאת השבת – לפי הסדר שהיה נהוג שנים רבות – יוכלו מעתה לנסוע בקווים אלה רק לאחר צאת השבת.

יואב זיתון מדווח ב-ynet, כי השינויים הנוגעים לתנועת האוטובוסים בשבת הוצנעו בפרסומי משרד התחבורה. לפי ידיעה שפרסם, לפחות ארבעה קווים מרכזיים לא יפעלו עוד בשעות הערב המוקדמות של שבת. במסגרת המסלולים החדשים, קווים אלה יחלו לנסוע רק עם צאת השבת. במשרד התחבורה ובחברת דן לא הגיבו בעניין זה.

במסגרת הרפורמה יבוטלו כ-70 קווי אוטובוס ותיקים, שיוחלפו בכ-50 קווים חדשים. זיתון מצא כי ארבעה קווים של דן ייצאו לדרכם רק ב-20:30 בערך במוצאי שבת: קו 1 (מחולון לתל אביב), קו 9 (מדרום תל אביב לצפונה), קו 35 (מתל אביב לבית

ח"כ לשעבר רן כהן: מדובר בגזירה שערורייתית, אנטי חברתית ואנטי אנושית

החולים שיבא בתל השומר) וקו 61 (מרמת גן לתל אביב). במסגרת הסטטוס-קוו בין דתיים לחילונים, היה נהוג שקווים הפועלים בסמיכות לבתי חולים – כמו קו 9 המגיע לבית החולים איכילוב בתל אביב – רשאים לפעול גם בשבת אחר הצהריים.

הנסיעות שיצאו לדרכן לפני צאת השבת בוטלו זמן קצר לאחר שהכנסת דחתה הצעת חוק של ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ, שנועדה לאפשר תחבורה ציבורית בשבת באופן סדיר.

ח"כ לשעבר רן כהן ממרצ, אמר: "רוב הנסיעות בקווים של שבת אחר הצהריים מיועדות כמעט אך ורק למטרות סופר-אנושיות: חיילים שצריכים לחזור מוקדם מחופשת סוף השבוע, אזרחים שנוסעים לבקר את קרוביהם וצעירים שנוסעים לעבוד במשמרות ערב. הם לא עושים זאת כדי להתריס או בכוונת מכוון, כך שמדובר בגזירה שערורייתית, אנטי חברתית ואנטי אנושית".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?