שבת ביתית

הכנסת החליטה: לא תהיה תחבורה ציבורית בשבת

רק שבעה חברי כנסת תמכו בהצעת חוק שנועדה לאפשר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, לעומת 36 מתנגדים

תחנת אוטובוס בתל אביב. צילום: Yoav Lerman, flickrתחנת אוטובוס בתל אביב. צילום: Yoav Lerman, flickr

36 חברי כנסת התנגדו להצעת חוק שביקשה להתיר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, שהגיש חבר הכנסת ניצן הורוביץ ממרצ. רק שבעה ח"כים תמכו בהצעה. שחר הזלקורן מדווח ב-ynet, כי השר משה כחלון הציג את עמדת הממשלה ואמר: "יש הרבה נימוקים – פגיעה בסטטוס-קוו, פגיעה ברגשות – ולכן הממשלה מתנגדת. אין שום צורך לשנות את הסטטוס-קוו".

ח"כ הורוביץ הציג את ההצעה במליאה ואמר כי הימנעות מהצבעה בעדה לא תאפשר לפתור את משבר התחבורה בישראל. "מי שיש לו רכב פרטי, לא צריך את זה. אבל מי שאין לו, מקופח בלי הסבר סביר", אמר הורוביץ. הוא הזכיר כי למרות הטענות כאילו הסטטוס-קוו אינו מאפשר תחבורה ציבורית בשבת, פעילות כבר קיימת ממילא. "קווי אגד בשבת נוסעים בחיפה. יש מוניות שירות באישור משרד התחבורה, שמחללות שבת ונוסעות בשבת. גם נמל התעופה בן-גוריון פתוח בשבת", הוסיף הורוביץ.

גלגלים – פורטל הרכב של ישראל, מציין כי מליאת הכנסת לא השתכנעה גם כשהועלה הנימוק שתחבורה ציבורית בשבת תופעל במקומות שלא יפגעו בציבור הדתי והחרדי. גם נימוקים של שיפור בטיחות הציבור, בעיקר בקרב הצעירים היוצאים לבלות בערבי

ח"כ הורוביץ: קווי אגד בשבת נוסעים בחיפה. יש מוניות שירות באישור משרד התחבורה, שמחללות שבת ונוסעות בשבת. גם נמל התעופה בן-גוריון פתוח בשבת

שבת, שבהם לא מעט מהם עולים על הכביש תחת השפעת אלכוהול, לא עמדו לנגד עיניהם של חברי הכנסת.

בעיריית חולון דווקא השתכנעו מנימוקים אלה והחליטו להפעיל בלילה שבין שישי לשבת קו אוטובוס מיוחד שיסיע צעירים מהעיר לבילוי בתל אביב. ראש עיריית חולון, מוטי ששון, הסביר: "הרצון העיקרי שלנו הוא שצעירי העיר יחזרו הביתה בשלום, ויוכלו לבלות בתל אביב בשעות הקטנות של הלילה ללא צורך בנהגים תורנים, וללא הוצאות על דלק ומוניות. ערבי שישי מועדים לפורענות, ואנחנו שמחים שכרשות אנחנו יכולים לסייע במקום שידי המדינה כבולות".

באתר ThePulse ציינו כי הצעת החוק מתחשבת ברגשות הציבור הדתי ומאפשרת להגביל תנועה של קווי אוטובוס, מוניות שירות ורכבות עירוניות בקווים ובאזורים מסוימים בשבת. בחיפה, למשל, יש תחבורה ציבורית בשבת ואין פגיעה בחרדים הרבים המתגוררים בעיר. למרות כל זאת, התנגדו החרדים בתוקף להצעה.

לידיעה ב-ynet

 לידיעה ב"גלגלים"

 לידיעה ב-ThePulseאיך תוכל לפעול?