דרעי חוזר

ש"ס: היו"ר לשעבר לא יחתור תחת המפלגה שבה צמח

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, בעקבות הודעת דרעי: "אם דרעי רוצה אחדות, עליו להתייצב לטובת חופש הדת והשוויון בנטל"

מנהיג ש''ס לשעבר, אריה דרעי, בודק אתרוג במשקל 2 ק''ג במשרדו בירושלים 06.10.08. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90מנהיג ש''ס לשעבר, אריה דרעי, במשרדו בירושלים. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90

לאחר שאריה דרעי, יו"ר ש"ס לשעבר, הודיע שבכוונתו לשוב לחיים הפוליטיים ולהתמודד כבר בבחירות הבאות במסגרת תנועה חדשה שיקים, אומרים בש"ס כי דרעי לא יחתור תחת המפלגה שבתוכה גדל. יו"ר ש"ס, אלי ישי, הנחה את חברי המפלגה שלא להגיב בעניין.

אריק בנדר עידכן ב-nrg, כי עוד בטרם יצאה הנחייתו של ישי הספיקו כמה מחברי הכנסת במפלגה להתייחס להכרזתו של דרעי. "אין מקום להקמת תנועה נוספת על ידי אדם שהיה יושב ראש של תנועת ש"ס במשך שנים", אמר ח"כ הרב נסים זאב. "דרעי לא יפעל ללא הגושפנקה של מועצת חכמי התורה ואינני מאמין שהוא יחתור נגד תנועת ש"ס, שהוא צמח מתוכה, ולו רק משום הכרת הטוב שהוא מחויב לה".

חברו לסיעה, ח"כ דוד אזולאי, אמר כי הוא עדיין לא רואה בחירות באופק. "כל עוד אין בחירות כל אחד יכול להכריז מה שהוא רוצה, ולכן אני לא רואה צורך להתייחס לדברים".

ב"הארץ" ציינו כי דרעי הודיע שהחליט על חזרתו לחיים הפוליטיים בוועידת הנשיא בירושלים, בתום התלבטות ארוכה. "אני מרגיש שאני יכול לתרום ולתת תקווה לאזרחי מדינת ישראל", הסביר דרעי והוסיף כי בכוונתו "ללכד את הציבור, כדי שאם נלך לתהליך שלום – נהיה מאוחדים".

בתגובה להצהרתו של דרעי אמר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "כמי שתרם יותר מכל מנהיג פוליטי ישראלי אחר לכפייה דתית ולמחלוקת – דרעי הוא שצריך להוכיח שהוא מדבר על אחדות אמיתית ולא על מסכה של אחדות. ש"ס, שהיא מפעל חייו

ח"כ אילן גילאון: "זה יהיה יום עצוב מאוד למדינה אם הציבור יחזיר לכנסת את מי שהוצא ממנה בשל עבירות פליליות"

של דרעי, לא קידמה אחדות אלא בערות וחליבת הקופה הציבורית. אם דרעי רוצה אחדות, עליו להתייצב חד משמעית לטובת חופש הדת והשוויון בנטל. אחרת מדובר באותה ש"ס בשינוי אדרת".

חברי כנסת שאינם מש"ס מתחו ביקורת חריפה על רצונו של דרעי לשוב לחיים הפוליטיים. ח"כ ציפי חוטובלי הודיעה כי בכוונתה לקדם יוזמה לתיקון חוק יסוד: הכנסת, שתקבע כי אנשים שהורשעו בפלילים לא יוכלו להיבחר לכנסת לצמיתות. תמיכה בעמדה זו הביעה יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון. "זה יהיה יום עצוב מאוד למדינה אם הציבור יחזיר לכנסת את מי שהוצא ממנה בשל עבירות פליליות על טוהר המידות וקבלת שוחד", טען גילאון.

תומכי ש"ס לא הגיבו בשמחה על הודעתו של דרעי. ב-ynet דווח כי אוהדי המפלגה אמרו שיצביעו לפי מצוות הרב עובדיה יוסף. תומכי ש"ס הביעו תקווה כי ש"ס תגדיל את כוחה אם דרעי ישוב אליה. רק מעטים אמרו כי ישקלו להצביע לשר לשעבר, אם יתמודד במפלגה אחרת.

אוהדי ש"ס בבני ברק אמרו כי יצביעו לפי הוראותיו של הרב עובדיה יוסף. אחד מהם, ינקי מנדלבאום, אמר כי למוצא הספרדי של דרעי לא אמורה להיות השפעה על המפלגה שבה יבחר לכנסת: "מובן שנלך לפי גדולי תורה, אבל דרעי חזק מאוד גם בקרב חרדים אשכנזים, שתמיד נמנעו מלתמוך בו בגלל זיקתו לש"ס. אם הוא יצליח לגייס רבנים אחרים, הוא ללא ספק יזכה לתמיכה גם של הרחוב החרדי אשכנזי".

לידיעה ב-nrg

 לידיעה ב"הארץ"

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?