אוטובוס עוקף בג"ץ

מודעה עם סמל אגד הבטיחה להמשיך בהפרדה באוטובוסים

במודעה, שפורסמה לקראת שבועות, נאמר כי בערב החג ייסעו לשכונות חרדיות באשדוד אוטובוסים למשפחות ואוטובוסים לגברים בלבד. באגד מתנערים מהמודעה

גבר חרדי יושב באוטובוס הפרדה בירושלים. 17.05.10. צילום: אביר סולטן, פלאש 90גבר חרדי באוטובוס הפרדה בירושלים. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

בתחילת יוני, לקראת חג השבועות, פורסמה במקומון חרדי באשדוד מודעה הנושאת את הלוגו של אגד, שהבטיחה כי בקווי האוטובוס הנוסעים בין שכונות חרדיות באשדוד ובירושלים תהיה הפרדה בין גברים לנשים. המודעה מנוגדת לפסיקת בג"ץ, שקבע בינואר האחרון כי הפרדה בין המינים בקווי אוטובוס ציבוריים לא תיעשה בכפייה, אלא באופן וולונטרי בלבד.

יאיר אטינגר כותב ב"הארץ", כי אגד מתנערת מהמודעה, שפורסמה בחינמון החרדי "פותחים שבוע" ב-4 ביוני. המודעה התייחסה לשינויים בלוחות הזמנים של קו 450 וקו 451 בימי החג. שני הקווים מקשרים בין שכונות חרדיות בירושלים ובאשדוד והם ידועים כקווים שבהם יש הפרדה בין גברים לנשים.

במודעה נכתב, כי בערב החג האוטובוסים "ייצאו מכמה מוקדים, מתמלא ונוסע, עם שני אוטובוסים צמודים אחד למשפחות ואחד לגברים בלבד בליווי פקח צמוד במקום!!!" בפסק הדין של בג"ץ, שכתב השופט אליקים רובינשטיין, נאמר: "חברת תחבורה ציבורית (כמו כל אדם אחר) אינו רשאי לומר, לבקש או להורות לנשים היכן עליהן לשבת באוטובוס רק משום היותן נשים, או מה

בג"ץ: "חברת תחבורה ציבורית (כמו כל אדם אחר) אינו רשאי לומר, לבקש או להורות לנשים היכן עליהן לשבת באוטובוס רק משום היותן נשים"

עליהן ללבוש, והן רשאיות לישב בכל מקום שתרצינה. הוא הדין גם לגברים..."

חברת אגד טוענת כי גורם כלשהו זייף את המודעה ואת לוגו החברה וכי תוכנה אינו משקף את מדיניותה. עם זאת, בחברה מתקשים לקבוע אם תוכן המודעה אינו אותנטי ואם לא התקיים בפועל פיקוח אסור על הפרדה בקווים המיועדים לאוכלוסייה החרדית באשדוד. ייתכן שהמודעה פורסמה ביוזמה של "עסקני תחבורה" חרדים, המתווכים בין אגד לקהילות החרדיות באשדוד. איש אינו טוען כי הפיקוח לא התקיים בפועל.

דובר אגד, רון רטנר, אמר כי "אגד פועלת אך ורק על פי הנחיות בג"ץ ומאפשרת לכל נוסע לבחור את מקום הישיבה שלו ללא אפליה על בסיס מגדרי. קבוצות אוכלוסייה המעוניינות לנסוע בנפרד עושות כן באופן וולונטרי".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?