מכתבים לחדו

מדע לחרדים? יש מחיר

למה מוזיאון המדע מסכים להתערבות חרדית

מוזיאון המדע מודה שהשחרת פניהם של ילדים על כרטיסי המנוי היתה שגיאה ופעולה זו הופסקה. עם זאת הוא מסביר שמי שרוצה שילדים חרדים יבקרו בתערוכות מדע ורוצה שהחרדים לא יקימו מוזיאונים נפרדים, צריך להתפשר

מוזיאון המדע בירושלים. צילום: Hanan Cohen, flickrמוזיאון המדע בירושלים. צילום: Hanan Cohen, flickr

באתר שלכם מופיעה ידיעה על מוזיאון המדע. אני מבקש שתוסיפו לידיעה באתר את התגובה הבאה של המוזיאון:

אנחנו שמחים על ההזדמנות לדיון פתוח עם שוחרי המוזיאון על האופן שבו אנחנו מקרבים ילדים חרדים למדע. אכן, השחרת פניהם של ילדים על כרטיסי המנוי היתה שגיאה ופעולה זו הופסקה. כמו לכל הקהלים שלנו, גם עבור החרדים אנחנו מתאימים את תכני הביקור לצרכי תכנית הלימודים שלהם, מבחינת התכנים והלבוש של המדריכים. כמו שאמר לנו מדריך חילוני: "אם אני לובש כיפה הם שמים לב לתכנים המדעיים ולא לכיפה שאין לי על הראש".

לטובת החילונים, אנחנו פתוחים לביקורים בשבתות ובחגים. בעקבות כך, אנחנו סופגים ביקורת מהחרדים.

הסתרת המבושים של היצירה "האדם הויטרובי" נעשתה בעקבות בקשות של מבקרים – יהודים וערבים, וזאת לאחר לבטים קשים של צוות המוזיאון. חשנו שזו פשרה שאנחנו יכולים לחיות איתה.

הסתרת המבושים של היצירה "האדם הויטרובי" נעשתה בעקבות בקשות של מבקרים – יהודים וערבים, וזאת לאחר לבטים קשים של צוות המוזיאון. חשנו שזו פשרה שאנחנו יכולים לחיות איתה

מבקרי המוזיאון יוכלו לראות בעצמם שישנם מוצגים אחרים שאינם "צנועים" שלא הוסתרו.

לגבי "הסתרת" האבולוציה. יש כאן אי הבנה לגבי התנהלות הביקורים של בתי ספר במוזיאון. המוזיאון מציע למערכת החינוך מפגשי מדע במגוון נושאים. הנה הקישור למפגשי המדע באתר המוזיאון. כל בית ספר יכול לבחור מתוך היצע מפגשי המדע. אנחנו לא נכריח אף בית ספר לקחת מפגש מדע זה או אחר. כאשר הוצגה במוזיאון תערוכה על דרווין, הצענו לבתי הספר סיור מודרך בתערוכה. כרגע לא מוצגת במוזיאון תערוכה הקשורה לאבולוציה ולכן הדיון אבולוציה כן/לא וחרדים כן/לא הוא בלתי רלוונטי.

מוסדות תרבות המתאימים לכל הקהלים דורשים התאמות ופשרות. אנחנו פועלים כך כדי שלא יוקמו מוסדות תרבות נפרדים לכל מגזר. אנחנו גאים בהצלחות שלנו לקרב למדע קהלים שונים שהמדע אינו זמין להם. ההצלחות דורשות מאמץ וכספים שאנחנו שמחים לגייס ולהשקיע.

תודה,

חנן כהן

מנהל אתר האינטרנט של מוזיאון המדעאיך תוכל לפעול?