צניעות בתערוכה

מכסים את דה-וינצ'י, משחירים תמונות של ילדים

במוזיאון המדע בירושלים מעצבים מחדש יצירה של הצייר המפורסם, לדרישת החרדים. בטבריה שוקלים מחדש תוכנית להקים את מוזיאון "עשרת הדיברות" במימון של עמותה נוצרית

מוזיאון המדע בירושלים. צילום: Hanan Cohen, flickrמוזיאון המדע בירושלים. צילום: Hanan Cohen, flickr

מבקרים במוזיאון המדע בירושלים נתקלים לאחרונה בפרשנות ייחודית לאחת היצירות המפורסמות של ליאונרדו דה-וינצ'י. אזור החלציים של "האדם הוויטרובי", רישום שמציג את הסימטריה והפרופורציות המתמטיות בגוף האדם כסמל להרמוניה, מכוסה בדף 4 A שהודבק אליו ברישול. הסיבה לכיסוי היא תלונות של מבקרים חרדים על "חוסר צניעות".

במוזיאון מכסים לא רק את איבריה המוצנעים של הדמות בציור המפורסם, אלא גם את תמונות פניהם של ילד וילדה המתנוססות על כרטיסי המנוי שלהם. לפי כתבה של גיל בן נון ב-ynet, משימת כיסוי הפנים הופקדה בידיהם של בני נוער שמתנדבים במוזיאון. אחרי שהם צובעים את פני הילדים שעל כרטיסי המנוי בטוש שחור, מדביקים על הפנים מדבקה אטומה. הכרטיסים האלה מיועדים לילדים מהמגזר החרדי, שממנו עלו איומים כי לא יסכימו לקבל כרטיסים שבהם מצולמים ילד וילדה זה לצד זה.

המוזיאון מנסה לקרב אליו את המגזר החרדי בדרכים נוספות. כאשר כיתות מבתי ספר חרדיים מסיירות במקום, קבוצות הבנים מלוות על ידי מדריכים חובשי כיפה וכיתות הבנות שומעות הסברים ממדריכות בחצאיות ארוכות. מדריכים במוזיאון טוענים גם, שקיבלו הנחיה שלא להזכיר את המלה "אבולוציה" בסיורים של קבוצות חרדיות.

מוזיאון המדע: השחרת הפנים היתה טעות

בתגובה שהעביר מוזיאון המדע לאתר חדו"ש נאמר: "אנחנו שמחים על ההזדמנות לדיון פתוח עם שוחרי המוזיאון על האופן שבו אנחנו מקרבים ילדים חרדים למדע. אכן, השחרת פניהם של ילדים על כרטיסי המנוי היתה שגיאה ופעולה זו הופסקה.כמו לכל הקהלים שלנו, גם עבור החרדים אנחנו מתאימים את תכני הביקור לתכנית הלימודים שלהם, מבחינת התכנים והלבוש של המדריכים. כמו שאמר לנו מדריך חילוני 'אם אני לובש כיפה הם שמים לב לתכנים המדעיים ולא לכיפה שאין לי על הראש'. לטובת החילונים, אנחנו פתוחים לביקורים בשבתות ובחגים. בעקבות כך, אנחנו סופגים ביקורת מהחרדים".

מהמוזיאון נמסר עוד, ש"הסתרת המבושים של היצירה 'האדם הויטרובי' נעשתה בעקבות בקשות של מבקרים – יהודים וערבים, וזאת לאחר לבטים קשים של צוות המוזיאון. חשנו שזו פשרה שאנחנו יכולים לחיות איתה. מבקרי המוזיאון יוכלו לראות בעצמם שישנם מוצגים אחרים שאינם 'צנועים' שלא הוסתרו. כרגע לא מוצגת במוזיאון תערוכה הקשורה לאבולוציה ולכן הדיון אבולוציה כן/לא וחרדים כן/לא הוא בלתי רלוונטי".

לטענת המוזיאון, "מוסדות תרבות המתאימים לכל הקהלים דורשים התאמות ופשרות. אנחנו פועלים כך כדי שלא יוקמו מוסדות תרבות נפרדים לכל מגזר. אנחנו גאים בהצלחות שלנו לקרב למדע קהלים שונים שהמדע אינו זמין להם. ההצלחות דורשות מאמץ וכספים שאנחנו שמחים לגייס ולהשקיע".

מוזיאון המדע: הסתרת המבושים של היצירה "האדם הויטרובי" נעשתה בעקבות בקשות של מבקרים – יהודים וערבים, וזאת לאחר לבטים קשים של צוות המוזיאון

מוזיאון עשרת הדיברות? בלי כסף נוצרי, בבקשה

בעוד שבירושלים משפיעים החרדים על אופי הסיורים במוזיאון המדע ועל תוכנם, בטבריה הם מעכבים תוכנית של העירייה להקים מוזיאון חדש. מועצת העיר טבריה תיכננה לדון בהקמת מוזיאון "עשרת הדיברות", אבל לבקשת הנציגים החרדים במועצה, ההצעה נדחתה עד שייערך דיון מעמיק בתכנים שיוצגו במוזיאון.

מקור המימון של המוזיאון, כותבת אתי דור-נחום ב-ynet, הוא תרומה בהיקף של מיליוני שקלים שהעמידה עמותה נוצרית מהפיליפינים. נציגי ש"ס ואגודת ישראל במועצת העירייה ביקשו מראש העירייה, זוהר עובד, לדחות את הדיון בהקמת המוזיאון. כדי לבחון לעומק את התכנים שיוצגו בו.

חבר המועצה פנחס ועקנין מאגודת ישראל הסביר: "התברר לי שמי שעומד מאחורי הרעיון זה ארגון נוצרי לחלוטין. איך שראיתי את זה על סדר היום, הזדעזעתי. כיצד ייתכן שהגויים יביאו לנו את עשרת הדיברות? ... אנחנו חוששים שזאת דריסת רגל לפעילות נוצרית מיסיונרית. החשש שלנו הוא שהם קונים ותורמים ועושים הכל באהבה כביכול, לשם שמים בלי תמורה, אבל אחר כך לאט לאט תהיה להם אחיזה חזקה... מובן שהם ידאגו להביא מאמינים למצגת, ואז בכלל הם יטמאו את העפר הקדוש בטבריה".

מעיריית טבריה נמסר: "הנושא ירד מסדר היום מכיוון שבכוונת ראש העירייה לשתף את כל חברי הנהלת העיר בפרטי התוכנית".

 לידיעה על מוזיאון המדע בירושלים

לאתר מוזיאון המדע

לידיעה על המוזיאון בטבריהאיך תוכל לפעול?