סכסוך אלים

בתי ורשה: העדה החרדית בדרך לבית המשפט

אנשי העדה החרדית מכינים עתירה, בטענה שחסידי גור מנסים לנשל אותם באלימות מהשכונה הירושלמית

מאה שערים, צילום: W. Robrecht, wikipediaמאה שערים (צילום אילוסטרציה), צילום: W. Robrecht, wikipedia 

הפלג הקנאי העדה החרדית אינו מכיר רשמית במדינת ישראל, אבל במאמצים להכניע את יריבם המר – חסידות גור – אנשיו מוכנים לפנות אפילו למוסדות המדינה. לאחרונה שכרו אנשי העדה החרדית עורך דין, כדי לעתור לבית משפט ישראלי נגד חסידות גור. במוקד העתירה עומד סכסוך שנסוב סביב שכונת בתי ורשה בירושלים.

יאיר אטינגר מתאר ב"הארץ" את המאבק האלים המתחולל בחודשים האחרונים סביב השכונה החרדית הענייה. תושבי בתי ורשה טוענים, שאנשי חסידות גור מבקשים לנשל עשרות משפחות נזקקות מבתיהן. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, הנציג הבכיר של חסידות גור, אמר ל"הארץ" כי אנשי העדה החרדית מנסים לכפות את רצונם באלימות. לדבריו, הקנאים תושבי השכונה הם "שודדים" שמבקשים להשתלט על נכסים שאינם שלהם. "יש אנשים שקיבלו שם דירות, שקמו יום אחד והחליטו... שזה לא ישראל, שזה הטריטוריה שלהם, החליטו ללכת בכוח, כי הם רוצים דירה בחינם. אלה פשוט שודדים. אנחנו מבקשים מבית המשפט לפנות אותם", אמר ליצמן.

המאבק גלש בכמה הזדמנויות לאלימות קשה. הנפגע האחרון הוא שמעון שטרן, אברך שהוכה קשות ערב שבועות ונזקק לאשפוז בבית החולים. שטרן הוכה בטעות, מכיוון שלדבריו אינו חי בבתי ורשה. לפני כחודשיים הסתערו עשרות חסידי גור במוטות ברזל ואבנים על בית, שפכו נפט על אישה ותינוקת והציתו אש, שבנס לא כילתה את הבית על יושביו. בפעולת תגמול גורשה מהשכונה

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מחסידות גור: "הם החליטו ללכת בכוח, כי הם רוצים דירה בחינם. אלה פשוט שודדים. אנחנו מבקשים מבית המשפט לפנות אותם"

משפחה של חסידי גור.

בשכונת בתי ורשה יש כ-90 דירות, השוכנות בשני טורים של בתים דו-קומתיים צפופים וישנים. במרבית הדירות מתגוררות משפחות השייכות לפלגים ירושלמיים המזוהים עם העדה החרדית. זו מתנגדת למעורבות של קבוצות חרדיות, כמו גור, בענייני המדינה ואוסרת ליהנות מתקציביה. השכונה הוקמה בזמן השלטון העותמאני מכספי הנדבן יעקב שרגא טננוורצל, כדי להיטיב עם משפחות של אברכים יוצאי פולין. כמו בשכונות חרדיות דומות, גם בבתי ורשה מתגוררות משפחות נזקקות ביחידות דיור זעירות, תמורת דמי מפתח או דמי שכירות נמוכים.

בשנים האחרונות השיגו אנשי חסידות גור, שמוצאה בפולין, שליטה כמעט מלאה בוועד השכונה. בעדה החרדית טוענים כי אנשי גור מתנכלים לכל משפחה שאינה משתייכת לחסידות. לדבריהם, ועד השכונה מתכנן להוסיף לבתים יחידות דיור ולפתוח בתי עסק בדמי שכירות. התושבים משוכנעים כי צעדים אלה הם חלק מתוכנית לגרשם מבתיהם. גם לחסידי גור יש טענות מוצדקות לאלימות מצד יריביהם.

ממשטרת ירושלים נמסר, כי הוקם "צוות חקירה מיוחד שחוקר את התלונות ההדדיות בגין התקיפה וגרימת הנזק לרכוש. עד כה נחקרות בצח"מ תשע תלונות הדדיות בגין תקיפה וגרימת נזק ובשתיים מהן נסתיימה החקירה והתיקים הועברו לענף התביעות בהמלצה לדין".

לכתבה באתר "הארץ"

לידיעה על בתי ורשה באתר חדו"שאיך תוכל לפעול?