כיתות במקום עצים

התנגדות לבית ספר חרדי בנווה שאנן בחיפה

תושבי נווה שאנן הגישו התנגדויות לתוכנית לבנות את בית הספר על חשבון חורשת עצים. טוענים: ההחלטה על הקמת בית הספר התקבלה במחטף

נווה שאנן, חיפה. צילום: david55king, flickrנווה שאנן, חיפה. צילום: david55king, flickr

עשרות התנגדויות הוגשו לוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחיפה, בעקבות החלטה לעקור עצים בחורשה הסמוכה לשכונת נווה שאנן. את ההתנגדויות הגישו תושבים חילונים בשכונה, שלדבריהם העירייה מתכוונת להקים במקום החורשה בית ספר חרדי. תושבת השכונה אמרה לאורנה נירנפלד מ-nrg: "לא יעלה על הדעת שיעקרו עצים, שנשתלו לפני עשרות בשנים ואולי אף יותר, על מנת לרצות את האוכלוסייה הדתית".

רויטל חובל מ"הארץ" כותבת, כי לטענתם של תושבי נווה שאנן, הקמת בית הספר אושרה על ידי הוועדה המקומית בהליך מזורז ולא תקין, בלי שהדבר הובא לידיעתם. את בית הספר בונה העמותה החרדית "עמודי עולם" והוא מיועד לכ-150 תלמידים. המוסד אמור לפעול כבית ספר פרטי, המוגדר על ידי משרד החינוך בית ספר מוכר שאינו רשמי.

באפריל, כששמעו דחפורים שבאו לחפור יסודות למבנה בית הספר, יצאו כ-15 תושבים לחסום את כלי העבודה. התושבים נשכבו על האספלט והזעיקו את המשטרה. במקום התפתחה מהומה, עד שלמקום הוזעק המפקח על הבנייה בעיריית חיפה, שעצר את העבודות. לתושבים התברר כי התוכנית להקמת בית הספר נדונה בוועדה המקומית בהליך חורג, שנועד לקצר הליכים.

לא יעלה על הדעת שיעקרו עצים, שנשתלו לפני עשרות בשנים ואולי אף יותר, על מנת לרצות את האוכלוסייה הדתית

הוועדה אישרה פה אחד את התוכנית.

ב-ynet נכתב כי לטענת תושבי נווה שאנן, העירייה העבירה את התוכנית במחטף ערב חג הפסח. הם אמנם קיבלו הודעה לבתיהם, אבל בשל חופשת החג וחול המועד לא ניתנה להם הזדמנות להגיש התנגדות לפעולות העירייה.

נווה שאנן היא השכונה הגדולה בחיפה ובשנים האחרונות נקלטו בה חרדים רבים. "הקבלנים הגיעו לפה בחמש בבוקר כמו גנבים בלילה", אמרו יפה ושלומי בהט, תושבי השכונה. "ככה צריכים תושבים לגלות שבונים להם מול הבית בית ספר חרדי? נהוג לפרסם, להודיע, לשתף, אך כל זה לא היה. מה שהיה אלה קולות באגר שמעירים את תושבי האזור לפנות בוקר".

בעיריית חיפה טוענים כי הילדים החרדים בנווה שאנן לומדים בתנאים מחפירים, ולכן הוקצה מגרש כדי לבנות כיתות המיועדות להם. מהעיריפה נמסר: "במשך תקופה ארוכה נעשו ניסיונות למצוא פתרון למצוקה של חוסר בבית ספר לחינוך הילדים החרדים. השטח נמצא כמקום המתאים, והעמותה המקימה את בית הספר קיבלה היתר בנייה. עם זאת, בכוונת העירייה להיפגש עם התושבים על-מנת לשמוע את עמדתם".

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב"הארץ"

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?