נוסח מתוקן

הרמטכ"ל: בהקראת "יזכור" בצבא יש לומר "יזכור אלוהים"

בנוסח המקורי של ה"יזכור" נאמר "יזכור עם ישראל", אבל בשנים האחרונות גברה הנטייה לומר "יזכור אלוהים". בני גנץ מסרב לחזור לנוסח הישן

הרמטכ''ל בני גנץ. צילום: עפרה5, ויקיפדיההרמטכ''ל בני גנץ. צילום: עפרה5, ויקיפדיה

באמירת "יזכור" בטקסי זיכרון צבאיים יש לומר "יזכור אלוהים את בניו ובנותיו", ולא "יזכור עם ישראל את בניו ובנותיו", קובעת לשכת הרמטכ"ל.

עמוס הראל מ"הארץ" מדווח, כי עמדת הרמטכ"ל נמסרה על רקע מחלוקת מתמשכת בין דתיים לחילוניים בסוגיה זו. הנוסח "יזכור עם ישראל" היה נהוג במשך שנים בטקסים ממלכתיים, כמו טקס הדלקת המשואות בהר הרצל. בשנים האחרונות אומץ הנוסח "יזכור אלוהים".

הסוגיה הונחה לאחרונה לפתחו של הרמטכ"ל, בני גנץ, על ידי העיתונאי מנשה רז. חברו הקרוב של רז הוא תת-אלוף (במילואים) צבי קנור, שחתנו הטייס רב-סרן (במילואים) שי דנור נהרג בהתרסקות מסוק בספטמבר 2008. רז השתתף לפני כשנתיים בטקס אזכרה בבסיס פלמחים ושם לב לשינוי הנוסח. הוא פנה אל בכירים בצה"ל, שהבטיחו לו כי הרב הצבאי הראשי

לשכת הרמטכ"ל: נוסח הפתיח שנקבע ל'יזכור' ואשר צה"ל מחויב אליו הוא 'יזכור אלוקים'

יורה לומר בטקסים הצבאיים "יזכור עם ישראל". אבל לפני שנה שוב שמע רז את הנוסח "יזכור אלוהים".

השנה, לפני הטקס בפלמחים, פנה רז למפקד הבסיס. זה הורה להקריא את הנוסח "יזכור עם ישראל", אבל רב הבסיס והורים שכולים דתיים מחו על השינוי. רז כתב לרמטכ"ל וביקש ממנו לחזור לנוסח "יזכור עם ישראל". אבל בתשובה שקיבל מלשכת הרמטכ"ל נאמר: "נוסח הפתיח שנקבע ל'יזכור' ואשר צה"ל מחויב אליו הוא 'יזכור אלוקים' ולכן זהו הנוסח המוקרא בטקסים".

דובר צה"ל מסר בתגובה, כי "נוסח הפתיח שנקבע ל'יזכור' ובו משתמשים בצה"ל הוא 'יזכור אלוקים'. שינוי הנוסח על ידי מפקד בסיס פלמחים היה על דעתו האישית, לאחר שהתבקש לעשות זאת על ידי משפחה שכולה שהשתתפה בטקס".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?