הנטישה

כך גורשתי ממעלות דפנה

עם צאת ספרו החדש מסביר דן בניה סרי למה אפילו אדם כל כך דתי ומסורתי כמוהו מגורש משכונה מתחרדת

שכונת מעלות דפנה בירושלים, צילום: nettadi, wikipediaשכונת מעלות דפנה בירושלים. צילום: nettadi, wikipedia

הסופר דן בניה סרי מתגורר בשכונת מעלות דפנה בירושלים כמעט 40 שנה, אבל לאחרונה הוא מרגיש כי המקום הופך למאה שערים החדשה. "לנטוש את השכונה", אומר הסופר בראיון ל-nrg לקראת צאת ספרו החדש, "זו תחושה קשה. לא רק של יציאה לגלות, אלא של מגורש".

עד כדי כך? מי מגרש אותך ממעלות דפנה, החרדים?

"אני מרגיש כאילו אני מגורש מגן העדן. כל החיים הטובים שלי היו כאן. כשאדם שמרן כל כך, כמוני, זו החלטה קשה שבעתיים. אני לא איזה עציץ שאפשר להעביר אותו לכל מקום, אני נוטע שורשים. אבל עכשיו ההחלטה שלנו היא לעזוב. ולעזוב בית אחרי 40 שנה, זה לא רק לעזוב קירות, אלא גם הרבה זיכרונות וחוויות. כאן כתבתי את הספרים שלי, גידלתי את שני הילדים שלי וידעתי שמחות עם הנכדים".

האם אתה עוזב בגלל עימותים עם השכנים החרדים?

"לא מדובר במתחים אלא בהבדלי מנטליות. אנחנו כבר לא נטמעים נכון בשכונה. השינוי שעברה השכונה הזו – ממקום שחיו בו אנשים סובלניים לשכונה חרדית – משקף את השינוי שעברה ירושלים כולה. השכנים החרדים יוצרים מצב שאנחנו מרגישים זרים בבית שלנו. הם מקבלים אותי כגזירה.

"זה לא אומר שהם רוצים לזרוקאותי מכאן, אבל אין בכלל שום יחסי שכנות ואין שום דיאלוג. אשתי לבנה חשה ביניהם כמו אישיות

דת ישראל, שגדלתי עליה, אמורה בעיקרון המוסרי שלה ללכד את כל שבטי ישראל... אבל בפירוש שלהם לדת הם גורמים לי לחוש שאני לא רק נחשב זר, אלא גם לא יהודי

פסולה, כזו שאסור להסתכל עליה ואסור לדבר אתה. השכנים עוברים על פני כאילו אני צמח בר. הם מסיטים מבט כאילו לא הייתי קיים. דת ישראל, שגדלתי עליה, אמורה בעיקרון המוסרי שלה ללכד את כל שבטי ישראל, ואני הרי שבט דן, אבל בפירוש שלהם לדת הם גורמים לי לחוש שאני לא רק נחשב זר, אלא גם לא יהודי".

מן הסתם הם יודעים שאתה סופר נחשב.

"חלק אולי יודעים, אבל בעיניהם כתיבת ספרות יפה זו הרי עבודה זרה. אני משוכנע שהם לא קראו שום דבר שכתבתי, כי הרי זה ביטול לימוד תורה. לדעתי אסור להם בכלל לקרוא ספר שלי". חבל. הרי ספריך נשענים על המקורות, ואי אפשר לומר עליך שאתה פחות יהודי מהם.

"אני שואב את הלשון שלי מאקלים בית הכנסת, אבל כנראה זה לא בית הכנסת שלהם. הכתיבה שלי היא יהודית יותר מאשר ישראלית, אבל אם תשאל אותם הם יגידו לך שהשאלה שלך מטופשת ומהווה חילול השם. כי איך אתה מעלה על דעתך לקרוא בכלל לדן בניה-סרי יהודי?"

לכתבה המלאה ב-nrgאיך תוכל לפעול?