שאלות לאלוהים

תראה מה עשו לתורה

במאמר ב-ynet שואלת רחלי מלק-בודה אם השמירה הנוקשה על הלכות שונות משקפת את התורה שנתן אלוהים לישראל

חרדים מאלצים את סוחרי מחנה יהודה לסגור את החנויות לפני שבת 12.12.09. צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90חרדים מאלצים את סוחרי מחנה יהודה לסגור את החנויות לפני שבת. "האם דעת נוחה מכך?" צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90

"האם זה לכבודך שבארמונות התורה המפוארים שבנו בשבילך, דווקא שם, נסגרות הדלתות בפני מי שלא נולד בעדה הנכונה? האם אתה רואה בעין יפה את זה שהם אינם משתדכים האחד עם השני?"

במאמר שפרסמה ערב שבועות ב-ynet הפנתה רחלי מלק-בודה שאלות נוקבות לאלוהים. לאחר שהצהירה על חילוניותה הכותבת המשיכה ושאלה: האם דעתך נוחה מכך שכדי לשמור על כבוד השבת שלך אנשים שורפים פחי זבל, מיידים אבנים ומתעלמים באלגנטיות מ"לא תכה רעך" ו"בל תשחית"?

האם כאשר בראת את האישה, שהתכסתה רק בעלה תאנה קטן, כיוונת שהיא תלך ותתכסה עם השנים מכף רגל ועד ראש? שגברים יכסו את עיניהם כשהיא תלך ברחוב? שיגרשו

נראה לי שאתה ממרר בבכי כשאתה רואה כיצד הם עושים ממך אלוהים קטנוני, שמחפש אותנו בסנטימטרים של שרוול ובביצה שנולדה בשבת

אותה אל ירכתי האוטובוס, ושהיא לא תורשה להשמיע את קולה ברדיו?

האם כשהורית לדוד המלך לעזוב את התהלים בצד ולצאת למלחמות מצווה, שיערת ששלושת-אלפים שנים מאוחר יותר ינפנפו צאצאיו באותו ספר תהלים בדיוק וישלחו את אחיהם החפיפניקים למות לבדם במלחמה?

"אולי אני לא קוראת נכון", כתבה מלק-בודה, "אבל נראה לי שלא לכך התכוונת. לא לזה פיללת. אתה ודאי נעצב אל לבך כשאתה מתבונן במשמרי הגחלת האלה. נראה לי שאתה ממרר בבכי כשאתה רואה כיצד הם משניאים את התורה שנתת. כיצד הם עושים ממך אלוהים קטן וקטנוני, שמחפש אותנו בסנטימטרים של שרוול ובביצה שנולדה בשבת".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?