אש בגן ההנצחה

חרדים השחיתו גן לזכר לוחם גולני ברמת אשכול

בל"ג בעומר הבעירו קבוצות מהעדה החרדית מדורות ענק בגן המנציח את אבי לימואי והתעלמו מבקשות המשפחה לכבד את זכרו

חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ומתעמתים עם המשטרה 25.05.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90חרדים מתעמתים עם המשטרה (צילום אילוסטרציה). צילום: גילי יערי, פלאש 90

אבי לימואי, לוחם גולני, נהרג בלבנון ב-1998 מפיצוץ מטען צד. משפחתו הקימה לזכרו גן ומצפה בשכונת רמת אשכול בירושלים. המשפחה מטפחת את הגן ומגייסת כספים לשם כך לאורך שנים. בשנים האחרונות סובל הגן מהתנכלויות, שלפי החשד האחריות להן מוטלת על חרדים תושבי השכונה.

בליל ל"ג בעומר השנה הגיעו לגן כמה משפחות מן העדה החרדית. החרדים החלו להבעיר מדורות ענק, למרות שלט גדול המוצב באתר, שאוסר על הדלקת מדורות. למקום הוזעקו נציג מינהלת השכונה ואורה לימואי, אחותו של אבי ז"ל. הם הסבירו לנוכחים כי מדובר באתר הנצחה חשוב ורגיש ושהמדורות עלולות לפגוע לא רק בגן, אלא גם ברגשות המשפחה השכולה.

יוסי אלי מ-nrg כותב כי המשפחות החרדיות אמרו שיבדקו אם יש באפשרותן להתפנות מן הגן, אולם לבסוף התעלמו מבקשותיה של אורה לימואי. גם פנייה לכיבוי האש ולמוקד העירוני

בפעם הקודמת הגיעו הצעירים החרדים, ושרפו את הספסלים שהקמנו במיוחד כדי שאנשים יוכלו ליהנות מן הנוף

לא סייעה לאחות השכולה. "כאשר הגעתי לשטח ראיתי שלוש ערימות ענקיות בין עצי האורן ועוד שתי מדורות ליד השתילים, שהעיירה תרמה לטובתו של הגן", מספר נציג המינהל.

אורה לימואי ציינה, כי אין זו ההתנכלות הראשונה לגן לזכר אחיה. "בפעם הקודמת הגיעו הצעירים החרדים, ושרפו את הספסלים שהקמנו במיוחד כדי שאנשים יוכלו ליהנות מן הנוף", אמרה. לאחר שהתחנונים לא סייעו ללימואי, פנה נציג מינהל לחברת מועצת עיריית ירושלים רחל עזריה.

עזריה יעצה לשניים לפנות למינהל הפיקוח העירוני. פקחי העירייה שבאו למקום הצליחו לפנות את המשפחות החרדיות והכריחו אותן לכבות את מדורות הענק. "הייתי מצפה לשמוע את מנהיגי הציבור החרדי יוצאים חוצץ מול התופעה הקשה הזו", אמרה עזריה. "בזכות חיילים כמו אבי אנו יכולים להתגורר בבטחה במדינת ישראל ולשאוף לשלום, ומגיע לו ולמשפחתו שנכבד את זכרו".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?