שובם של מאבקי השבת

בעדה החרדית החליטו: יחודשו ההפגנות בחניון קרתא

מנכ"ל חדו"ש: חבל שיוזמי מלחמות השבת אינם מבינים שהם האויב הגדול ביותר של היהדות

אלפי חרדים מפגינים כנגד פתיחת חניון ספרא בירושלים בשבת 06.06.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90אלפי חרדים בהפגנה נגד פתיחת חניון קרתא בירושלים, יוני 2009. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

קרוב לשנתיים מאז ההפגנות הסוערות מול חניון קרתא בירושלים, החליטו בעדה החרדית לחזור להפגין במקום. בשבת הבאה מתוכננת במקום הפגנה גדולה, שבה ישתתפו כ-5,000 מאנשי העדה. יואליש קרויס, שמכונה קמב"ץ העדה החרדית, אמר ל-ynet כי ההחלטה לחזור ולהפגין התקבלה מאחר שמשמרת המחאה הקבועה החלה להצטמצם בשנה האחרונה ואפקט ההפגנה כמעט נעלם לגמרי.

בשבת אמור להצטרף למפגינים האדמו"ר של חסידות "תולדות אהרון", הרב דוד קאהן, כדי שההפגנה הראשונה תהיה בעלת משמעות מיוחדת. לקראת ההפגנה יפרסמו האדמו"ר ומנהיג העדה החרדית, הרב יצחק טוביה וייס, קריאה לבוא לחניון ולמחות על "חילול השבת בעיר הקודש".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "צריך היה להיות תמים במיוחד לחשוב שפסקו מלחמות השבת בירושלים. היתה זו רק שאלה של זמן מתי תוצת האש מחדש. חסידות תולדות אהרון היא אמנם הסמן הימני של היהדות החרדית, אבל כל עוד לא יצאו ראשי הציבור הזה, חברי הכנסת ורבניהם, נגד בריונות המפגינים – תהיה אחריותם לא קטנה מזו של המפגינים, המקללים וזורקי החיתולים. חבל שיוזמי מלחמות

קמב"ץ העדה החרדית: ראש העיר, ניר ברקת, מקיים פסטיבלים – בהם פסטיבל עם אוכל לא-כשר, ופסטיבל כנסיות. כנראה צריך להזכיר לו שירושלים היא גם עיר של חרדים

השבת אינם מבינים שהם האויב הגדול ביותר של היהדות, ושאחרי כל הפגנה כזו – גוברת דווקא השנאה ליהדות".

על-פי התוכנית, אלפי המפגינים ייצאו בשעה 17:15 מכיכר זופניק בשכונת מאה שערים, דרך רחוב הנביאים לכיוון החניון. בעדה החרדית מבהירים כי לא יהיו גילויי אלימות, אבל המשתתפים במחאה ישבשו את התנועה, יחסמו את הכניסה לחניון וינסו להתיש את השוטרים ב"משחקי חתול ועכבר".

"ראש העיר, ניר ברקת, מקיים כל מיני פסטיבלים בעיר – בהם פסטיבל טעמים עם אוכל לא-כשר, ופסטיבל כנסיות. כנראה צריך להזכיר לו שירושלים היא גם עיר של חרדים, שלהם הוא לא דואג ואינו משקיע בהם כלל", אמר קרויס.

בקיץ 2009 יצאו החרדים להפגנות אלימות נגד פתיחת חניון קרתא בשבת. מאות חרדים הגיעו מדי שבת אל החניון והתעמתו עם השוטרים – ולא פעם הסתיימו ההפגנות בפציעות ובמעצרים. המחאה הלכה והחריפה, עד יידוי אבנים לעבר מכוניות, הצתות פחי אשפה עם צאת השבת וזריקת חיתולים. המפגינים החרדים הטיחו בשוטרים ביטויים כמו "נאצים, תישרפו בגיהנום". לאחר חודשים מספר הוחלט בעדה החרדית להפסיק את ההפגנות ההמוניות.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?