שנאת חינם

ראש ישיבת פוניבז' לאייכלר: אסור לשנוא חילונים

חבר הכנסת, שבעבר התבטא בחריפות נגד החילונים, שמע מהרב ירחמיאל גרשון אידלשטיין כי חילונים הם "תינוקות שנשבו"

ח''כ לשעבר, ישראל אייכלר מיהדות התורה 03.11.03. צילום: פלאש 90 רוחבח''כ ישראל אייכלר, יהדות התורה. צילום: פלאש 90

חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה ביקר לאחרונה אצל ראש ישיבת פוניבז', רבי ירחמיאל גרשון אידלשטיין, ושמע ממנו כי "אסור לשנוא חילונים".

באתר "בחדרי חרדים" מדווחת שרי רוט, כי הרב אידלשטיין (הגרי"ג) הסביר לאייכלר כי שאלת היחס לחילונים דורשת תיקון. "איך אנחנו מתייחסים לאלו שהם לא שומרי תורה ומצוות? מה אנחנו חושבים עליהם, על מחללי שבת ואוכלי מאכלות אסורות? אנחנו אוהבים אותם או שונאים אותם? מה התורה מחייבת?" שאל ראש הישיבה.

בתשובתו הסתמך על החזון איש, שראה בחילונים "רשעים", תינוקות שנשבו. "כתוב בהרבה מקומות, רשעים אסור לשנוא אותם, יש 'שנאו רע', את המעשים הרעים, לא את האדם... לאהוב את האדם צריך", אמר אידלשטיין.

עם שובו של אייכלר לכנסת, בפברואר השנה, פרסמה חדו"ש דו"ח ובו שלל התבטאויות שלו נגד חילונים.

ראש ישיבת פוניבז' על החילונים: "צריך לרחם עליהם, הם עושים מה שהם מבינים, לפי הבנתם הם עושים..."

בין היתר תיאר את הציבור החילוני כ"דור של אנשים שנראים כבהמות אדם ומתנהגים כחיות דו-רגליות". על היחסים בין חילונים לחרדים כתב אייכלר: "אין יותר שום בסיס להיותנו עם אחד". כן כינה את החילונים שנאבקו נגד שמירת השבת בקניון רמת אביב "נאצים" וכתב על "משרפות התקשורת". בהתבטאויות שונות תקף את ישראל וכינה אותה "מדינת אויב", "משטר רשע" ו"גטו עברי".

ראש ישיבת פוניבז' אמנם הבהיר לאייכלר כי אין לשנוא חילונים, אבל הסביר לו בנימה מתנשאת כי "צריך לרחם עליהם, הם עושים מה שהם מבינים, לפי הבנתם הם עושים..."

לידיעה ב"בחדרי חרדים"

 לידיעה באתר חדו"ש על שובו של אייכלר לכנסת

 לדו"ח חדו"ש על התבטאויותיו של אייכלראיך תוכל לפעול?