מחוץ לתחום

המשטרה מודה: מפחדים להיכנס למאה שערים

בדיון במעצרו של שלום ברוך רוסט, מראשי "הסיקריקים", אמר נציג המשטרה כי אנשיה חוששים מכניסה לשכונה החרדית

חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ומתעמתים עם המשטרה 25.05.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90חרדים מתעמתים עם המשטרה (צילום אילוסטרציה). צילום: גילי יערי, פלאש 90

העסקן החרדי שלום ברוך רוסט, מראשי "הסיקריקים" בשכונת מאה שערים בירושלים, נעצר בימים האחרונים בנתב"ג, כשחזר מבלגיה. האתר "בחדרי חרדים" דיווח כי רוסט נדרש לחקירה בחשד למעורבות בפעילות פלילית ואלימה בפרשת בתי ורשה במאה שערים, שבה על פי החשד מתנכלים הסיקריקים לאנשי חסידות גור.

בדיון בהארכת מעצרו של רוסט, שהיה בבית משפט השלום בירושלים, התגלו עובדות מפתיעות. המשטרה הודתה כי צו מעצר נגד רוסט הוצא כבר לפני כחודש וחצי, אבל לא מומש. הצו מייחס לרוסט עבירות של תקיפה, היזק לרכוש ואיומים. הרקע למעשים המיוחסים לו הוא סכסוך אלים בין הסיקריקים לאנשי חסידות גור.

נציג המשטרה בדיון, רס"מ אורן לוי, הודה כי השוטרים חששו להיכנס למאה שערים, מפני ש"שם התושבים זורעים הרס בכל רכוש משטרתי ולפעמים הכוחות חוששים לקחת סיכונים מיותרים". ב"הארץ" מפורטים הקשיים שבהם נתקלת המשטרה במאה שערים. עסקנים ממאה שערים הסבירו: "זו הסיבה שהוא נעצר רק בביקורת דרכונים. אם הוא לא היה יוצא לחו"ל, הוא לא היה נעצר".

שוטרים חששו להיכנס למאה שערים, מפני ש"שם התושבים זורעים הרס בכל רכוש משטרתי ולפעמים הכוחות חוששים לקחת סיכונים מיותרים"

המשטרה מייחסת לרוסט הנהגה של סדרת מעשי נקמה שעשו "הסיקריקים" בחסידי גור. הסכסוך מתמקד בבתי ורשה – 150 בתים מהמאה ה-19. בשנים האחרונות השתלטו חסידי גור, שמקורם בעיירה בגליציה, על הוועד המנהל של הבתים. לטענת הסיקריקים, אנשי גור מנסים לדחוק את רגלי אנשי העדה החרדית מהבתים.

בחצי השנה האחרונה פרצו בבתים קטטות רבות, ששיאן היה באפריל: קבוצה של חסידי גור פרצה לאחד הבתים, הרסה את המטבח, שפכה נפט על תינוקת בת חצי שנה וניסתה להצית את הבית. האירוע גרר שורה של עימותים אלימים שלדברי המשטרה הונהגו על ידי רוסט.

בשנים האחרונות עולה רף האלימות כלפי המשטרה במאה שערים, וגם ניידות שמסיירות באופן שגרתי ברחובותיה נרגמות באבנים או מוצתות. ביולי 2007 הוצתה ניידת משטרה בשכונה ובדצמבר 2009 הושחתה ניידת אחרת; בספטמבר 2010 הסתיים ניסיון מעצר של תושב השכונה במהומות רחוב ובמארס 2011 נופץ רכב בלשים.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?