תורת ההפרטה

"אם יש תחום שבו צריך שוק חופשי, זה שירותי הדת"

העיתון "כלכליסט" בדק את האפשרות להפריט את שירות הדת. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "זה יביא לשיפור גדול ביחס ליהדות, שלא תזוהה יותר עם ממסד מושחת ודורסני"

השר לשירותי דת, יעקב מרגי. 24.10.07. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90השר לשירותי דת, יעקב מרגי. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, קורא לרפורמה מקיפה בשירותי הדת בישראל. "אם יש תחום שבו יש צורך בתחרות חופשית וביטול המונופול – זהו תחום שירותי הדת", אומר רגב. "המדינה צריכה להפוך לרגולטור שיפקח על איכות השירות, אמינותו ומחיריו. כך הציבור יחסוך למדינה מאות מיליוני שקלים מדי שנה ויפסיק לממן מאות מינויים פוליטיים מיותרים".

בראיון ל"כלכליסט" מוסיף רגב: "תחרות כזו תביא לשוק חופשי פתוח ומגוון של שירותים, אמונות ודעות שיעניקו הזרמים השונים ביהדות. רווח נוסף יהיה שיפור גדול ביחס ליהדות, שלא תזוהה יותר עם מונופול מושחת ודורסני. עם זאת, יש להקפיד שההפרטה לא תביא להעלאה של מחיר שירותי הדת או לפגיעה באיכות השירות".

רגב מציע רפורמה מקיפה, שבמרכזה עומד ביטול של מוסד הרבנות והקמת מועצות נבחרות של רבנים. רבנים אלה יעניקו ייעוץ הלכתי לרשויות המקומיות ולא יקבלו שכר. מלבד זאת, רגב מציע שהמדינה תהפוך לרגולטור שיעניק רישיונות כשרות, גיור וכדומה – למוסדות מכל הזרמים הדתיים. "בעבר היה צורך ברבנים מטעם המדינה. היום יש אינספור רבנים של קהילות וישיבות, ואין כל צורך ברבנים ממונים במשכורות עתק. בפועל הרבנים החשובים באמת ממילא מחוץ לרבנות, ואנשי הרבנות הם שליחיהם. המצב שבו הרבנים הראשיים הם רבנים סוג ג' מבזה את הרבנות", אומר רגב. "המצב שבו המדינה עדיין

רגב: הרבנים החשובים באמת ממילא מחוץ לרבנות, ואנשי הרבנות הם שליחיהם. המצב שבו הרבנים הראשיים הם רבנים סוג ג' מבזה את הרבנות

מספקת שירות כלכלי קלאסי כמו כשרות הוא אבסורד מוחלט, בייחוד כשבמקביל אליה פועלים לא מעט גופים פרטיים שנהנים מיוקרה רבה יותר".

עלות מערך שירותי הדת בישראל מגיעה ליותר מחצי מיליארד שקל בשנה, כותב תומר אביטל ב"כלכליסט". בתמורה למימון זה זכאים האזרחים לשירותים רבים בחינם – ליווי בברית מילה, בחופה, בשבעה ובכל טקסי מעגל החיים. אבל רק מעטים מנצלים זאת. לאחר שהגיע למסקנה שמחצית מהסכום למימון הרבנות הראשית מופנית למשכורות, וכי בתחום שירותי הדת יש חוסר יעילות כרוני, "כלכליסט" בוחן את הרעיון להפריט את הרבנות.

אביטל מתווה שלושה מסלולים אפשריים להפרטת שירותי הדת – הפרטה חלקית וגביית מס וולונטרי: המדינה תיתן זיכיון לחמש קהילות בעלות מספר החברים הגדול ביותר, שיספקו את כלל שירותי הדת. רק מי שמעוניין בשירותים אלה ישלם את המס וייהנה מהם חינם; ביטול המוסד הרבני והמונופול הממשלתי: הקמת מועצות נבחרות של רבנים, שייתנו ייעוץ הלכתי לרשויות המקומיות ולא יקבלו שכר. המדינה תהפוך לרגולטור שיעניק רישיונות כשרות, גיור ועוד למוסדות מכל הזרמים הדתיים; הפרטת מערך הכשרות ורישום הנישואים: הקמת רשות שתפקח על מערך הכשרות. בעל העסק ישלם אגרה למועצה הדתית, אך המשגיח יועסק על ידי הרשות הלאומית החדשה. תשלום השכר לאלפי המשגיחים יהיה מסודר ומדווח.

לכתבה המלאה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?