רבנים בלי הגבלה

"חוק עמאר" עבר בקריאה טרומית

הצעת החוק תאפשר לרבנים הראשיים להתמודד על כהונה נוספת והיא מיועדת להאריך את כהונתו של הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר. המתנגדים: עמאר הרבה פחות מתון ממה שנהוג לחשוב

הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר בטקס בבית כנסת ישורון בירושלים. 18.07.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הרבנים הראשיים, שלמה עמאר ויונה מצגר. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

ייתכן שכהונתם של הרבנים הראשיים תוארך לתקופה בלתי מוגבלת, לאחר שהכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק ברוח זו. את ההצעה יזם ח"כ אלי אפללו מקדימה והיא נהנתה מתמיכת הממשלה ומרוב גדול בכנסת.

ההצעה אושרה גם בוועדת השרים לחקיקה. שרי ש"ס והליכוד תמכו בה, בעוד השר דניאל הרשקוביץ מהבית היהודי התנגד. הרשקוביץ טען כי ההצעה מטילה דופי ברבנים הראשיים לשעבר, שמהם נמנעה הזכות להתמודד שנית.

רק חברי כנסת בודדים התנגדו להצעה להאריך את כהונתם של הרבנים הראשיים ללא הגבלה, מדווח ynet. אחד מהם, ניצן הורוביץ, טען כי מדובר ב"חקיקה אישית מובהקת, בניגוד גמור לנורמות החוקתיות. שמו האמיתי של החוק צריך להיות 'חוק עמאר'. כהונת הרבנים הראשיים הוגבלה בחוק לעשר שנים. הצעת החוק החדשה מאריכה אותה עד אין קץ והיא תחול כבר על הרבנים הנוכחיים – גם זאת בניגוד גמור לנורמה שלא משנים את כללי המשחק באמצע".

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, אמר: "הצעת החוק אינה ראויה לבוא בספר החוקים. משל היו מלכים ובני מלכים, יזכו

מנכ"ל התנועה המסורתית: הצעת החוק אינה ראויה לבוא בספר החוקים

הרבנים הראשיים – אם לא להלכה אז למעשה – בכהונה לכל חייהם. ובשל מה זכה הרב עמאר בכבוד הזה? בשל המתינות שבה נהג בגיורי צה"ל? בשל ההחמרה שהחמיר בהלכות השמיטה שכמעט המיטה אסון על החקלאות בישראל? בשל ההתבטלות שהוא ועמיתו, הרב יונה מצגר, נוהגים בה כלפי הרבנים החרדים? תחת לבטל את הרבנות הראשית המתחרדת או לפחות לדלל את סמכויותיה בהתמדה למען תחדל מלהתעלל בציבור, החליטה כנסת ישראל, בתמיכת חברי כנסת מקדימה ומעבודה, לבצר את מעמד ראשיה".

מתנועת "נאמני תורה ועבודה" נמסר: "אנו תומכים בבחינה של חוק הרבנות הראשית לישראל. העברת הדיון לוועדה תאפשר לשנות את החוק, להרחיב ולגוון את הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים. בניגוד להתלהמות של גורמים שונים כנגד הצעת החוק, היא איננה מאריכה את הכהונה, אלא מאפשרת התמודדות נוספת. העיקרון של כהונה מוגבלת לזמן, ולאחריה התמודדות נוספת, צריך לחול בכל דרגי הרבנות, מרבני היישובים והשכונות, ועד רבני הערים והרבנים הראשיים לישראל".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?