היסטוריה בצה"ל

לראשונה: קציני מודיעין חרדים

שני צעירים שעזבו את הישיבה והתגייסו לאגף המודיעין בצה"ל סיימו קורס קצינים

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים. צילום: פלאש 90

שני חרדים שהתגייסו למסלול ייחודי בצבא, קיבלו לאחרונה דרגת קצונה. "אני מרגיש מעין חלוץ בתחום ומקווה שיהיו רבים אחרי", אמר אחד מהם, סגן משנה ישראל, לחנן גרינברג מ-ynet. השניים משרתים בתוכנית שנפתחה בצה"ל לפני כשנתיים, שנועדה לבעלי מעמד "תורתו אומנותו" שמעוניינים לצאת לשוק העבודה, אך עדיין לא שירתו בצבא.

ישראל ועמיתו, סגן משנה דודי, למדו בישיבה עד שהחליטו לשנות כיוון. "למדתי בישיבות מהשורה הראשונה עד גיל 25, אבל היה לי ברור תמיד שיום אחד אתגייס", אמר סג"מ ישראל. "אני מגיע ממשפחה חרדית, אבל סבא שלי ניצול שואה. בבית שלי מזכירים את השואה ומבינים שיש חשיבות עצומה לעשות מעשה כדי שאירועים כאלה לא יתרחשו שנית".

במסגרת התוכנית התגייסו עד עתה כ-200 חיילים חרדים בגיל 22 עד 27, המשרתים באגף המודיעין. הם עוברים הכשרה מקצועית, במסגרת פרויקט המכונה "בינה בירוק". בהכשרה הם לומדים מקצועות כמו תוכניתן ומנהל רשת מחשבים, המאפשרים השתלבות בשוק העבודה. הם משרתים בצבא 16 עד 24 חודשים, וזכאים לשכר מלא לאורך כל תקופת הלימודים והשירות.

ככל שהזמן עבר, הרגשתי שמה שאני עושה נכון אידיאולוגית. זאת ציונות של ממש

סג"מ ישראל, בן 28, הוא נשוי ואב לשתי בנות. סג"מ דודי, בן 24, נשוי ואב לילדה. סג"מ דודי עזב את הישיבה שבה למד בגיל 21 וחיפש כיוון, עד ששמע על פרויקט "בינה בירוק". הקצין הצעיר סיפר כי המהלך הפתיע מאוד את בני משפחתו, אך בסופו של דבר הם תמכו בו.

שניהם אומרים שהם ממלאים תפקידים מרתקים. "ככל שהזמן עבר, הרגשתי שמה שאני עושה גם נכון אידיאולוגית", אמר סג"מ דודי. סג"מ ישראל הסביר מדוע החליט לצאת לקורס הקצינים: "זאת ציונות של ממש והרגשה שיש מה לתרום". סיום קורס הקצינים העניק לשניים סיפוק רב. לדברי סג"מ ישראל, כדי שיהיו קצינים נוספים שבאים מהישיבות, דרושה פעולת הסברה בקהילה החרדית. "כולם מכירים את הנתונים על מספר התלמידים בכיתה א' שיש היום במגזר החרדי. חשוב מאוד שלא נגיע למצב שהם לא יתגייסו. אנו חלוצים, וחייבים שיבואו עוד אחרינו".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?