נדיבות מפתיעה

שכרם של רבני הערים יעלה במאות אחוזים

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "הרעיון לחלק לרבני יישובים משכורות של 30 אלף שקל בחודש כאילו לקוח מספר התקציב של חלם"

שר האוצר, יובל שטייניץ, מהליכוד בשיחה עם יו''ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני, מדגל התורה בשעת הצבעה על חוק ההסדרים. צילום: 15.07.09 אביר סולטן, פלאש 90שר האוצר, יובל שטייניץ, עם יו''ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

משרד האוצר יעלה את שכרם של רבני ערים חדשים לרמה של 80% משכר המנכ"ל ברשות שבה הם מועסקים. שכרם של הרבנים הוותיקים יוקפא. הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, אמר ביום שני, 23 במאי, כי שכרם הנוכחי של רבנים חדשים הוא 6,000 עד 18 אלף שקל, לפי גודל הרשות. רבנים ותיקים מקבלים שכר של כ-30 אלף שקל בממוצע.

לוין הציג הסכמות שאליהן הגיע עם השר לשירותי דת, יעקב מרגי מש"ס. תומר אביטל מ"כלכליסט" מדווח, כי לפי ההסכמות שכר הרבנים החדשים יאמיר ל-29-16 אלף שקל.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה: "הרעיון לחלק לרבני יישובים משכורות של 30 אלף שקל בחודש הזוי ונראה כאילו הוא לקוח מספר התקציב של חלם. מדובר בתפקידים שתכליתם העיקרית לחלק מינויים פוליטיים למקורבים למפלגות החרדיות ואין בהם כל צורך. במקום לחלק להם משכורות עתק, צריך לבטל את תפקידי רבני הערים לאלתר".

עופר וולפסון מדווח באתר News1, כי בדיון בוועדת הכספים בכנסת אמר לוין, שההסכמות נועדו לשדר צניעות ומידתיות, אבל בה בעת לאפשר לרבנים להשתכר בכבוד, מתוך התחשבות בכך שאסור להם לעבוד בעבודה נוספת. לפי נתונים שהציג לוין, רב חדש ברשות שבה 2,500 נפש משתכר כיום כ-6,500 שקל

ח"כ שלמה מולא: לא ייתכן שהאוצר דוחה את הרופאים השובתים, ואילו רבנים ביישובים המונים 2,500 תושבים מרוויחים 27 אלף שקל

ואילו רב ותיק משתכר 21,000 שקל. על פי המתווה החדש, רב חדש ישתכר כ-16,000 שקל. ברשות גדולה יותר, שבה 50 עד 100 אלף תושבים, ישתכר רב חדש 27,671 שקל בחודש. לפי הסיכום, שכר הרבנים הוותיקים, שעולה מדי שנה בהתאם לעליית שכר ראשי הערים, יוקפא. כיום יש 109 רבני ערים ותיקים ושבעה חדשים. ההבחנה בין רבנים ותיקים לחדשים נעשתה ב-2006, בעקבות החלטת ממשלה.

הרב שמעון אלמליח, יו"ר ארגון רבני העיר בישראל, קרא ללוין לא לפגוע בשכרם של הרבנים הוותיקים. לדבריו, "רוב רבני הערים מתניידים לערים אחרות ונאלצים לקנות דירות לא זולות, רק לצורך התפקיד. 70% מהרבנים קרובים לגיל הפנסיה". ח"כ שלמה מולא מקדימה קרא להתאים את שכר הרבנים לגודל היישובים ולהיקף העבודה שלהם. "לא ייתכן שהאוצר דוחה את הרופאים השובתים, שעובדים סביב השעון, ואילו רבנים ביישובים המונים 2,500 תושבים מרוויחים 27 אלף שקל", אמר.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני מיהדות התורה, הביע תמיכה בהפחתת שכרם של רבנים ותיקים, אבל התנה אותה ב"הפחתה כוללת ומקיפה – מנשיא המדינה, ראשי רשויות, שופטים, סגני ראש עיר, חברי כנסת וכן הלאה". גפני אמר שהוא תומך בהעלאת שכר הרבנים החדשים מסיבה עקרונית, מכיוון ששכרם, לדבריו, "מביש".

לידיעה ב- News1

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?