יהדות אקסטרים

הרב שמעודד את חסידיו להסתכן

מנהיגם של אנשי שובו בנים, הרב אליעזר ברלנד, מטיף לחסידיו להשתתף במרדפים פרועים באישון לילה בדרך לקברי צדיקים בגליל או בנסיעות לקבר יוסף בשכם. המטרה: קשר חזק יותר עם רבי נחמן

הרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת שובו בנים, בשיעורהרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת שובו בנים, בשיעור

חסידיו של הרב אליעזר ברלנד חשופים לריגושים ולסכנות ללא הרף כמעט. נסיעות ליליות פרועות וביקורים באתרים מסכני חיים, כמו חברון וקבר יוסף בשכם, הם חלק מהשגרה בקהילת שובו בנים, שברלנד הוא מנהיגה.

בחורף האחרון נמלט הרב ממה שכינה "הכלא" – בית שבו הוחזק שנים אחדות, מרוחק מחסידיו ומוקף מאבטחים. במנגנון שהקיף אותו שם שלטו בנו ונכדו. בתקופת המאבק עזבו ברלנד ורעייתו את ירושלים ועברו לטבריה. משם, כותב יאיר אטינגר ב"הארץ", נהג הרב לצאת למסעות ליליים פרועים לקברי צדיקים, שבהם דלקו אחריו במכוניותיהם מאות חסידים.

במרדפים האלה חזו לא מעט נהגים שנסעו בחודשי החורף בכבישי הצפון. באחד מלילות פברואר דלקו אחרי רכב השטח מסוג וולוו שהסיע את הרב, איש חסידות ברסלב, עשרות מכוניות ושלושה אוטובוסים. בכלי הרכב היו, להערכת החסידים, בין 800 ל-1,000 איש, כולל ילדים. לפחות בשלושה מקרים מכוניות שהשתתפו במרדף התנגשו זו בזו או בעצמים שבצד הדרך. מרדפים מסוג זה כבר אינם מתקיימים.

ברלנד, איש חסידות ברסלב, גם מטיף לנסיעה לקבר יוסף ולמקומות מסוכנים אחרים בגדה המערבית. ד"ר צבי מרק, מומחה לתורת ברסלב מאוניברסיטת בר אילן וממכון שלום הרטמן העוסק בחקר היהדות, אומר ל"הארץ", שברלנד מטיף לביקורים בקבר יוסף מפני שהמסע כרוך בסיכון.

על כך מעידים גם בקהילת שובו בנים, שם מתארים את ברלנד בהערצה, כמי שפרץ את הדרך לביקורים בקברו

כמה חסידים נפגעו בדרך לקבר יוסף? "אחד נפצע ונשאר צמח ואחד, בן יוסף (לבנת), נהרג. עם כל הצער, צריך להסתכל על זה ביחס לרמת הסיכון ואתה מבין שזה כלום, זה מעל לטבע"

של רבי נחמן באומן שבאוקראינה בשנות ה-80. באותה תקופה היתה אוקראינה חלק מברית המועצות וברלנד ואנשיו נעזרו בדרכונים מזויפים והתחמקו מאנשי הק-ג-ב. השלטון הסובייטי הבטיח פרס של אלפי דולרים למי שיביא למעצרו. הוא המשיך במסעות מסוכנים גם בשנות האינתיפאדה השנייה, שבהן יצא עם חסידיו לקברי אבות בשטחים, לפעמים תחת אש. אחד החסידים סיפר שברלנד לימד אותו, כי "ברגע שאתה עושה השתדלות מעשית שכרוכה בסכנות מסוימות, זה קושר אותך במדרגה יותר גבוהה עם הצדיק" (למשל, יוסף).

איש החסידות בני מחלב, שנמנה עם מארגני הנסיעות לקבר יוסף, אומר: "כשאני נוסע לקבר יוסף אני יודע שיכול לקרות לי משהו, אבל אני מאמין ברב (ברלנד), ויש לי תחושה של ביטחון. אני קורא לזה אדרנלין של קדושה". כמה חסידים נפגעו בדרך לקבר יוסף? "אחד נפצע והוא במצב של צמח מאז 2003 ואחד, בן יוסף (לבנת), נהרג. עם כל הצער, שניהם חברים שלנו, צריך להסתכל על זה ביחס לרמת הסיכון ואתה מבין שזה כלום, זה מעל לטבע".

שובו בנים הוקמה כישיבה לחוזרים בתשובה וכיום היא קהילה מבוססת, הזוכה ללגיטימציה מהזרם המרכזי של ברסלב. עם זאת, הרב ברלנד ואנשי קהילתו, רבים מהם מזרחים או חוזרים בתשובה, מעוררים חשדנות בקרב האשכנזים בברסלב.

סרטון וידיאו על ביקור של הרב ברלנד בחברון

לכתבה על הרב ברלנד ב"הארץ"

 לכתבה על מרדפי המכוניות ב"הארץ"איך תוכל לפעול?