לא מקובל על כלל ישראל

חדו"ש בתגובה לדברי הרב לאו: הרבנות הראשית גורם מסוכן ומפלג

הרב הראשי דוד לאו תקף את שר החינוך, נפתלי בנט, מפני שהתארח בבית ספר קונסרבטיבי בביקורו בניו יורק

מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, והרב הראשי האשכנזי, דוד לאו, במסיבת עיתונאים בנושא רפורמת הכשרות. 03022014 צילום: יונתן סינדל, פלאש 90מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, והרב הראשי האשכנזי, דוד לאו, במסיבת עיתונאים בנושא רפורמת הכשרות ב-2014. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הרב הראשי, דוד לאו, מתח ביקורת על שר החינוך, נפתלי בנט, וטען כי אסור היה לו להתארח בבית ספר קונסרבטיבי בביקורו בארצות הברית. "זו לא התנהלות שמקובלת על כלל ישראל", אמר לאו הבוקר בראיון לרדיו קול חי. בנט, שהוא גם השר לענייני תפוצות, מבקר השבוע בניו יורק. "הארץ" מציין כי בנט העלה לחשבון הטוויטר שלו סרטון המתעד ביקור שלו בבית ספר יהודי. "מפגש עם תלמידי בית הספר הקונסרבטיבי הנפלא 'סולומון שכטר' בניו יורק. כמה אהבת הארץ, כמה אהבת יהדות", כתב בנט.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לדברי הרב לאו: "שוב התברר שהרבנות הראשית היא גורם מסוכן למדינת ישראל ולעם היהודי. הרבנות הראשית מפלגת את העם היהודי, מרחיקה את ישראל מהתפוצות ומשניאה את היהדות על שכבות הציבור הרחב. דווקא בתקופה שבה ראש הממשלה אומר ליהדות התפוצות עד כמה הוא מחויב לוודא שכל יהודי מכל זרם יוכל לחוש בבית בישראל, פועל הרב לאו בכיוון הפוך למדיניות הממשלה ולאינטרסים של המדינה. שוב הוכח שנועם ההליכות לכאורה של הרב לאו הוא כיסוי לקיצוניות, שנאת השונה וחוסר הבנה של משמעותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

לדברי רגב, "לא ברור איך ישראל יכולה להשלים עם כהונתו של רב שמחרים חלק גדול כל כך מהעם היהודי בתפוצות ובישראל כ'רב ראשי' והגיעה השעה לבטל מוסד מיותר ומסוכן זה. טוב עשה השר בנט כשהגדיר בטוויטר את דברי הרב לאו כדברים שאסור שייאמרו; טוב יותר תעשה הבית היהודי אם תכיר באיחור בכך שהרבנות הראשית נכבשה על ידי גורמים חרדיים אנטי ציונים; עוד יותר טוב יהיה

הרב רגב: לא ברור איך ישראל יכולה להשלים עם כהונתו של רב שמחרים חלק גדול כל כך מהעם היהודי בתפוצות ובישראל כ'רב ראשי'

אם גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכיר בכך שהגיע הזמן לפרק אותה, אם הוא באמת חפץ בהמשך הסולידריות והיחסים הקרובים עם העם היהודי בתפוצות".

בראיון לתחנת הרדיו אמר הרב לאו: "אם השר בנט היה שואל לדעתי לפני הביקור, הייתי אומר לו בפירוש: 'אתה לא יכול ללכת למקום בו החינוך שם מרחיק יהודים ממסורת, לא רק מהעבר של העם היהודי אלא גם מהעתיד, ולא מכבד את כלל ישראל'". לפי דיווח ב-News1, לאו מאמין שהקונסרבטיבים הם יהודים, אבל לא בגלל זהותם הערכית אלא מפני שנולדו כאלה.

מלשכת השר בנט נמסר כי הוא "סבור שמנהיגי ציבור בישראל צריכים לקרב יהודים ולא לנדות אותם, ורואה בחומרה אמירות שבאות להרחיק לבבות במקום לקרבם".

ראש הממשלה נתניהו הבטיח לפני חודש, בביקורו בארה"ב, לחזק את הקשר של המדינה עם היהודים הלא אורתודוקסים. שר הדתות, דוד אזולאי מש"ס, אמר ביולי השנה כי "יהודי רפורמי, ברגע שהוא לא הולך על פי דת ישראל, אז בוא נגיד שזו בעיה. אני לא יכול להרשות לעצמי להגיד עליו שהוא יהודי".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר: "לזכותו יש לומר שהרב דוד לאו מייצג נאמנה את הרבנות הראשית לישראל. שניהם לא רלוונטיים – לא לעם היושב בציון ולא לעם היושב בתפוצות. הרב לאו שכח, כמו גם חלק מחברי הכנסת של המפלגות החרדיות ואפילו כמה חברי כנסת ממפלגתו של בנט שצקצקו בלשונם נגד הביקור, שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, ושהעם הזה – גם בארץ וגם בתפוצות – מאמין שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי".

לידיעה ב"הארץ"

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?