וטו חרדי בבתי דין מוסלמיים

מחשש לתקדים, המדינה נגד נשים בבתי דין שרעיים

יהדות התורה מאיימת להטיל וטו על הצעת חוק המאפשרת מינוי נשים לבתי דין שרעיים. המפלגה מודה שהיא משתפת פעולה עם ח"כים מהתנועה האיסלאמית כדי לטרפד את הצעת החוק

יעקב ליצמן, יהדות התורה. צילום: בית השלום, wikipediaשר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה. צילום: בית השלום, wikipedia

חשש של מפלגות חרדיות השותפות בקואליציה מפני יצירת תקדים, גורם להתנגדות של הממשלה להצעת חוק למינוי נשים לתפקידי שיפוט בבתי דין שרעיים (בית דין הפועלים לפי ההלכה המוסלמית). לפי הצעת החוק, יש למנות לפחות אשה אחת לתפקיד שיפוטי בבתי הדין השרעיים. כיום יש בישראל 11 קאדים (דיינים) בבתי הדין השרעיים – כולם גברים.

את הצעת החוק הגישו ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ, ח"כ זוהיר בהלול מהמחנה הציוני וח"כ עאידה תומא מהרשימה המשותפת. ההצעה הונחה לפני כמה חודשים על שולחנה של ועדת השרים לענייני חקיקה. שרת המשפטים איילת שקד וחברים אחרים בוועדה תומכים בהצעת החוק, אבל הממשלה תתנגד לה.

שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה, הביע חשש מהיווצרות תקדים. "הארץ" מדווח כי ליצמן אף הודיע שאם יידרשו לכך, יהדות התורה וש"ס יממשו את זכות הווטו בענייני דת ומדינה שמקנים להן ההסכמים הקואליציוניים שחתמו עם הליכוד.

ח"כ פריג': ליצמן שם וטו. הוא לא רוצה שזה יהווה תקדים, למרות שהאיסלאם מתיר את זה

יו"ר הוועדה למינוי דיינים, השר יובל שטייניץ, הביע באוקטובר תקווה כי נשים יכהנו בתפקידי דיינות בבתי הדין הרבניים הממלכתיים. ח"כ פריג', חבר בוועדה למינוי קאדים, אמר כי בקרוב אמורה הוועדה להצביע על חמישה מינויים חדשים לבתי הדין השרעיים. לדבריו, בגלל התנגדות המפלגות החרדיות לא תמונה אשה. "ליצמן שם וטו. הוא לא רוצה שזה יהווה תקדים, למרות שהאיסלאם מתיר את זה. אז אני שבוי בידי היהודים וכל השוויון המגדרי שמנגנים עליו פתאום נעלם כשמדובר בערבים", אמר פריג'.

שלושה מחברי סיעתה של עאידה תומא, מסעוד גנאיים, טאלב אבו עראר וחאג' יחיא עבד אל־חכים, נציגי התנועה האיסלאמית הדרומית בכנסת, מתנגדים להצעת החוק. ביהדות התורה אישרו כי בסיעה יש חשש מתקדים שישפיע על החלטות עתידיות בנוגע לאיוש תפקידים רבניים. כן אישרו כי "בעניין הזה יהדות התורה משתפת פעולה עם הח"כים המוסלמים שמתנגדים ליוזמה".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?