מבחינתנו הוא עדיין חי

רופא: סירוב לתרום איברים גוזר את דינו של מישהו אחר

משפחה של אדם חרדי שנפטר סירבה לתרום את איבריו. לפני 16 שנה ניצלו חייו הודות לתרומת כליה שקיבל. בחדשות 2 שודרה הקלטה של השיחה בין הרופא למשפחה

כרטיס אדי, צילום: ויקיפדיהכרטיס אדי. צילום: ויקיפדיה

רונית אבוקרט, בת 49, אם לארבעה, זקוקה להשתלת כבד דחופה בגלל מחלת כבד שממנה היא סובלת זה 15 שנה. לאחרונה נקבע כי אדם חרדי, שהיה מאושפז באחד מבתי החולים בארץ, מת מוות מוחי. הרופאים מצאו שאיבריו של המת מתאימים להשתלה, אבל בני משפחתו סירבו לאשר את השתלת איבריו, לאחר שהתייעצו עם רבנים.

אתר "קוקר" מציין כי חייו של הנפטר עצמו ניצלו לפני 16 שנה, לאחר שבגופו הושתלה כליה שהוצאה מגופו של אדם שמת. הקלטת השיחה בין המשפחה לרופא שודרה בחדשות 2.

הרופא: "הנושא של תרומת איברים מאוד רלוונטי אצלו. נפלה בחלקכם זכות גדולה לעזור למישהו אחר... זה טוב לעשות טוב למישהו אחר".

בני המשפחה: "מבחינתנו הוא עדיין חי. מבחינת היהדות, הכוונה".

הרופא: "גם מבחינת היהדות, מוות מוחי הוא מוות לכל דבר".

המשפחה: "אז יש את החוק ויש את הרבנים, שאומרים שלא מנתקים אותו מהמכונות. אנחנו מבינים שהוא מת... אבל הוא (אבא שלנו) היה בחור דתי, הוא בחור מאמין".

הרופא: "אני מבין מה שאתם אומרים".

המשפחה: "אתמול בלילה היו פה רבנים והתייעצנו עם כולם. זה פה אחד שאנחנו לא מסכימים".

הרופא: "אני חושב שאתם גוזרים את דינו של מישהו אחר".

המשפחה: יש את החוק ויש את הרבנים, שאומרים שלא מנתקים אותו מהמכונות

המשפחה: "חס וחלילה!"

הרופא: "לא לא, שיהיה לכם ברור, יש לכם אפשרות לעזור ולהציל מישהו אחר. אתם אומרים לא, אתם גוזרים את דינו של מישהו אחר למוות".

דבורה שרר, דוברת המרכז הלאומי להשתלות, אמרה: "50% מהמשפחות מסכימות להשתלת איברים, אבל 50% האחרות לא מוכנות לתרום איברים מסיבות כאלה ואחרות". לדבריה, בישראל יש כיום מעל ל-1,100 איש הממתינים להשתלת איברים.

בכתבה בחדשות 2 מוזכר מותו של כדורגלן העבר אבי כהן, שנהרג בתאונת דרכים ב-2010. כהן היה חתום על כרטיס אדי – שמאשר לתרום את איבריו לאחר מותו, אבל משפחתו החליטה לא לתרום את איבריו.

בשיחה עם משפחת הנפטר הזכיר הרופא כי הוא קיבל כליה מאדם שמת. "ככה זה הולך, אין דרך אחרת להשיג את זה (איברים להשתלה), זה לא צומח על עצים... בזכות זה שקבעו את מותו של אדם, והמשפחה שלו האמינה שזה הדבר הנכון לעשות, אבא שלכם קיבל 16 שנות חיים. אם היו עושים את מה שאתם מאמינים שצריך לעשות, אין תרומות איברים בארץ".

המשפחה: "ההחלטה היא להשאיר אותו, עד שבורא עולם יחליט לקחת אותו".

לידיעה ב"קוקר"איך תוכל לפעול?