מכרז תפור?

ללום: הדחת מנהל המחוז החרדי תחזיר את האפליה

יו"ר עמותת נוער כהלכה, שנאבק נגד אפליית תלמידות ספרדיות בעמנואל, מזהיר כי פרסום מכרז חדש למנהל המחוז החרדי במשרד החינוך יחזיר את האפליה

יואב ללום, הלוחם נגד אפליית ספרדים בחינוך החרדי מתווכח עם הורים מעמנואל בבית המשפט העליון 22.06.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90יואב ללום בוויכוח עם הורים מעמנואל בבית המשפט העליון, יוני 2010. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

משרד החינוך פרסם מכרז לתפקיד מנהל המחוז החרדי. המשמעות: מנהל המחוז, מאיר שמעוני, הודח מתפקידו. מקורבים לשמעוני טוענים כי מאחורי החלפתו עומד סגן שר החינוך, חבר הכנסת מאיר פרוש מיהדות התורה.

פרסום המכרז פתח מאבק בין המפלגות החרדיות. שתי הסיעות המרכיבות את יהדות התורה – דגל התורה ואגודת ישראל – מבקשות למנות לתפקיד מנהל מאנשי שלומן. ש"ס מעוניינת שהמנהל החדש ישמור על האינטרסים של התלמידות הספרדיות.

יו"ר עמותת נוער כהלכה, עורך הדין יואב ללום, אומר ל"חרדים 10" כי הדחתו של שמעוני היא מהלך מסוכן. "המכרז המדובר הוא למעשה מכרז תפור. הוא תפור למישהו שלא מצוקת הבנות הספרדיות, לא השחיתות, ולא הנהלים הלקויים עומדים בראש מעייניו", טוען ללום. "אנו עלולים לחזור לימי עמנואל הלא עליזים. קדימון של זה כבר חווינו באלעד".

ללום, שהתפרסם במאבק שניהל נגד אפליית תלמידות ספרדיות בסמינרים בעמנואל, מציין כי תחת שמעוני פעלו ועדות ערר, שטיפלו

אנו עלולים לחזור לימי עמנואל הלא עליזים. קדימון של זה כבר חווינו באלעד

בפניות של תלמידות שלא התקבלו לסמינרים. "לטעמי, זה האלמנט המרכזי שמפריע כל כך לאלו שמובילים את המכרז החדש", הוא אומר. "בעבר הגיעו למשרד החינוך כעשרה עררים בשנה. עשרה בלבד. בשנים האחרונות אנחנו מדברים על 700 עררים". לדבריו, כמעט מאה אחוזים מהעררים שהוגשו התקבלו, תופעה שעלולה להיפסק עם החלפת מנהל המחוז. לדברי ללום, משרד החינוך צריך לפרסם "מכרז אמיתי" על התפקיד, או להשאיר את שמעוני בתפקיד.

מעבר לכך, לדבריו, יש לגייס את ש"ס למאבק נגד אפליית תלמידות ספרדיות. "היו"ר, אריה דרעי, עסוק בהצהרות ובדמויות מזרחיות על שטרות ושוכח בינתיים כי הבנות הספרדיות שהצביעו לו סובלות", אומר ללום. "ש"ס חייבת להפסיק להיות המשרתת של הח"כים האשכנזים. עליה להתחיל לדאוג לבוחריה. הלחץ צריך להיות מולם. היא יכולה לעצור את המהלך, אך היא בוחרת לישון".

מלשכתו של פרוש נמסר: "אין תגובה".

לידיעה ב"חרדים 10"איך תוכל לפעול?