סחטנות ללא גבולות

חדו"ש על אישור חוק ההשתמטות: הליכוד, כולנו והבית היהודי בגדו בבוחריהן

הכנסת אישרה את התיקון לחוק, שפוטר צעירים חרדים מגיוס. יש עתיד והתאחדות הסטודנטים יגישו עתירה לבג"ץ בעקבות אישור החוק

מסיבת העיתונאים של ראשי יש עתיד לאחר אישור הסנקציות הפליליות בועדת שקד. מימין עפר שלח, יאיר לפיד, יעקב פרי. 20.02.2014 צילום: גדעון מרקוביץ פלאש 90עפר שלח, יאיר לפיד ויעקב פרי מיש עתיד במסיבת עיתונאים לאחר אישור הסנקציות הפליליות בוועדת שקד. צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90

הכנסת אישרו הלילה בקריאה שנייה ושלישית את תיקון החוק, שיאפשר את דחיית יישומו של החוק לגיוס חרדים בשש שנים ולמעשה יפטור אותם מגיוס לצה"ל. החוק אושר ברוב של 49 תומכים מול 36 מתנגדים. יש עתיד והתאחדות הסטודנטים יעתרו לבג"ץ נגד דחיית היישום של חוק השוויון בנטל.

בעקבות אישור חוק ההשתמטות אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "העברת החוק היא בגידה בבוחרים מהסוג שגורם לאובדן כל אמון במערכת הפוליטית". לדברי רגב, "אין הרבה מה להתפלא על הח"כים החרדים, שהוכיחו שאין גבול לסחטנותם וליהירותם. אבל קשה להבין את הליכוד, הבית היהודי וכולנו, שמכרו את בוחריהן ולא ניסו כלל להתעקש על חוק רע פחות ומפלה פחות".

רגב הבהיר: "מדובר בחוק שממסד את האפליה בין דם לדם ומבטל את השוויון בנטל ואת עקרון צבא העם. חברי הכנסת יודעים שהעבירו חוק שהוא לא רק לא מוסרי, אלא גם בלתי חוקתי. בכל זאת הם הצביעו בעדו, כדי לקנות עוד כמה חודשי שלטון. בכך דרדרו לשפל חדש את כבודה של הרשות המחוקקת והוכיחו שהשלטון חשוב בהרבה בעיניהם משלטון החוק. יש להצטער גם על כך שמרצ וחלק ממפלגת העבודה השתמטו מהמאבק נגד החוק לחיסול השוויון בנטל, הכתימו את יושרתן והגבירו בכך

עפר שלח: אין סולידריות חברתית, אין ערכים משותפים... ושהילד של מישהו אחר יאבד שלוש שנים מהחיים שלו ואולי את החיים עצמם

את הנתק בין העם לנבחריו".

לפי ידיעה ב-ynet, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, צחי הנגבי, אמר כשהציג את הצעת החוק בכנסת: "התיקון עורר התנגדות עזה במגזר החרדי. הממשלה חששה שההתנגדות בציבור החרדי תוביל לכך שבפועל לא נעמוד ביעדי הגיוס ולא נממש את תכלית החוק. לכן הממשלה סבורה שאפשר להמשיך ולקדם את העמידה ביעדי הגיוס במסגרת שינוי כללי הדיאלוג ועל יסוד שיתוף פעולה עם הציבור החרדי".

ח"כ עפר שלח מי עתיד אמר בנאום במליאה: "אני מודה, למדתי את הלקח. אני צריך לאהוב את הילדים שלי, ורק אותם. אין סולידריות חברתית, אין ערכים משותפים, אין אפילו שוויון בפני החוק. ושהילד של מישהו אחר יאבד שלוש שנים מהחיים שלו ואולי את החיים עצמם".

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, כינה את התיקון "חוק לא שוויוני שפשוט מפריד בין שתי קבוצות אוכלוסייה. אם הילד של שר הביטחון יתחמק משירות, יבואו מהמשטרה הצבאית וייקחו אותו לכלא. אם הילד של ח"כ חרדי יתחמק, הוא יילך ללמוד וגם יקבל מלגה".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר: "אנחנו רואים תהליך חברתי עצום בציבור החרדי, שהוא מעל ומעבר לכל חוק, ואנחנו רואים מכסות גיוס שהמציאות משיגה. לצערי החוק שהתקבל היום מוביל את המהלך אחורה".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?