שבוע הסחטנות והאפליה

קצבת הבטחת הכנסה לאברכים אושרה בממשלה. שמה החדש: קרן סיוע לאזרחים

מנכ"ל חדו"ש: "מדהים שהממשלה אינה אומרת 'לא' לאף אחת מהגחמות של העסקנים מיהדות התורה וש"ס, כאילו מדובר בגזירת גורל שהמדינה תשקיע בהשארת גברים חרדים בישיבות ובהרחקתם משוק העבודה"

צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה חברי הכנסת משה גפני יעקב ליצמן ומאיר פרוש בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת 26.03.2015. צילום: יונתן סינדל פלאש 90צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה, חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן ומאיר פרוש, בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הממשלה אישרה אתמול העברת 160 מיליון שקל לצורך מתן קצבת הבטחת הכנסה לאברכים. ההצעה להעביר את התמיכה לאברכים, שהונחה על שולחן הממשלה על ידי שר האוצר, משה כחלון, לא פורסמה בסדר היום השבועי של הממשלה. בסדר היום נכתב כי הממשלה תדון ב״קרן לסיוע לאזרחים״. בפועל, מציין "כלכליסט", משמעות ההצעה היא תשלום קצבאות לאברכים ולסטודנטים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "נראה שסחטנותן של המפלגות החרדיות אינה נחה לרגע. עוד לא הספקנו להתאושש מסכומי העתק שאישרה הקואליציה בתקציב לאברכים ולחינוך ללא ליבה, וכבר מגיעה דרישה חדשה. כבר פעמיים ביטל בג"ץ את קצבת הבטחת ההכנסה הבלתי חוקית לאברכים וכל פעם היא שבה בתחפושת חדשה – קצבה, מלגה ועכשיו קרן. מדהים שהממשלה אינה אומרת 'לא' לאף אחת מהגחמות של העסקנים מיהדות התורה וש"ס, כאילו מדובר בגזירת גורל שהמדינה תשקיע בהשארת גברים חרדים בישיבות ובהרחקתם משוק העבודה".

לדברי רגב, "אחרי שקצבת הבטחת ההכנסה המפלה אושרה בממשלה השבוע וחוק ההשתמטות והאפליה בין דם לדם יאושר

חברי הכנסת החרדים עמדו על קיום ההסכם הקואליציוני, שאינו מתנה את תשלום הקצבה ביציאה לעבודה

מחר, נראה שאפשר להכריז על השבוע הזה כשבוע הסחטנות והאפליה".

ההחלטה שהתקבלה אתמול בממשלה נועדה להחליף הצעת חוק דומה שקידם בשבועות האחרונים יו״ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני מיהדות התורה, שתואמת את ההסכמים הקואליציוניים שעליהם חתמו המפלגות החרדיות. לפי ההחלטה התקציב שאושר נועד לממן כעשרת אלפים משפחות חרדיות, שבהן הגברים לומדים בכולל והנשים אינן עובדות. כל משפחה כזאת תקבל כ-900 שקל בחודש.

שר הבריאות, יעקב ליצמן, הכניס לפני אישור ההצעה תיקון בקריטריונים המזכים אברכים בקצבה. לפי ההצעה המקורית, אברך נדרש ללמוד 45 שעות בשבוע כדי לקבל את הקצבה. התיקון מאפשר לתת את הקצבה גם לאברכים שלומדים 40 שעות בשבוע.

בשבועות האחרונים דנו חברי הכנסת עם אנשי אגף התקציבים באוצר בקצבת הבטחת ההכנסה. באוצר התעקשו שהכסף יחולק רק בתמורה לעידוד יציאת חרדים לשוק העבודה. חברי הכנסת החרדים עמדו על קיום ההסכם הקואליציוני במלואו. לפי ההסכם, קבלת הסיוע אינה מותנית בעידוד יציאה לעבודה.

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?