יהודייה על תנאי

דיינים ביטלו גיור של הרב גורן לאחר 30 שנה

בעקבות ביטול הגיור נמנע מבתה של הגיורת להירשם לנישואים בישראל. ערעור על פסק הדין של בית הדין הרבני ייפתח השבוע

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילוסטרציה).צילום: פלאש 90

בית הדין הרבני מנע משרית אזולאי להירשם לנישואים מכיוון שאינו מכיר ביהדותה. הסיבה: הדיינים קבעו שהליך הגיור שערכה אמה ב-1983, בחסות הרב הראשי לשעבר שלמה גורן, בטל. אף על פי שאזולאי נולדה להורים יהודים וגדלה בישראל כיהודייה, התברר לה כשהיתה בת 28 שבית הדין הרבני אינו מכיר ביהדותה.

בית הדין הרבני בירושלים נתן פסק דין בעניינה של אזולאי כבר ב-2012. לפי כתבה ב"הארץ", נראה כי פסק הדין ניתן בעקבות הליך הסותר הנחיות פנימיות של בתי הדין, פסיקות של בג"ץ וגם את הלכות הגיור. רק השבוע יתקיים דיון בערעור על פסק הדין בבית הדין הרבני הגדול. בין השאר כלל ההליך חקירה בדבר אורח החיים של האם, בניגוד להנחיות.

אמה של אזולאי התגיירה ב-1983 בבית דין רבני רשמי למחצה ואורתודוקסי, שפעל תחת הרב גורן. היא נישאה לבעלה הישראלי וכעבור שנה נולדה בתם, שרית, כיהודייה. כששרית היתה פעוטה ואחיה הצעיר היה תינוק התגרשו הוריהם בבית דין רבני בישראל כיהודים לכל דבר.

את הערעור הגישו בשם אזולאי ד"ר סוזן וייס, מנכ"לית מרכז צדק לנשים, עו"ד ניצן כספי־שילוני ועו"ד אלונה טולדנו.

גם בן זוגה של שרית הוא בן לגיורת. כשבני הזוג הגיעו למועצה הדתית בירושלים כדי להירשם לנישואים, הם הציגו את תעודות הגיור של אמותיהם. פקיד הרישום אישר את בן הזוג, שעל הגיור של אמו חתום הרב עובדיה יוסף, אבל את אזולאי שלח להליך של בירור

פסק הדין שביטל את הגיור ניתן בעקבות הליך הסותר הנחיות פנימיות של בתי הדין, פסיקות של בג"ץ וגם את הלכות הגיור

יהדות בבית הדין הרבני האזורי.

פסק הדין המבטל את גיור האם, שעליו חתמו הדיינים יהודה חיים רבינוביץ', מסעוד אלחדד ויעקב אליעזרוב, התקבל בדואר כשבועיים לפני מועד החתונה. עוד באותו יום פנו אזולאי ובן זוגה לרב דוד סתיו, יו"ר ארגון צהר. סתיו, מתוקף סמכותו, רשם את הזוג לנישואים למרות פסק הדין. הרישום מוכר בידי המדינה, אבל רק השנה, לאחר ששרית ילדה את בתה הבכורה, היא החליטה לערער על פסק הדין מ-2012 שיכול להשפיע על הילדה.

"התנהלות רשויות הדת, בתי הדין הרבניים, רושמי הנישואים והרבנות מביאה לכך שאין גר שיכול ללכת לישון בשקט במדינת ישראל", אמרה וייס. "בין אם גיורת מגיעה לבית הדין להתגרש, בין אם גר מגיע להירשם לנישואים, כל אחד מהם עשוי לעבור חקירה בעניין אורחות חייו ולעתים יוכרז כי הגיור בטל. כעת אנחנו רואים שלמעגל הזה נוספו גם בני גרים שנולדו וגדלו כיהודים גמורים".

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, מסר בתגובה: "ההתעמרות הזו אינה נחלתה הבלעדית של שרית. זוהי הרבנות, זהו המונופול האורתודוקסי במלוא הדרו. הניצול הבלתי נגמר של הכוח שיש בידי הדיינים מוביל שוב ושוב להשנאת היהדות על הישראלים ולחשיפת פרצופה האמיתי של הרבנות. עד שהמונופול הזה לא יפורק, נמשיך לשמוע עוד ועוד סיפורי זוועה כאלה".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?