לכו בעקבות הכסף

דרעי: רק עצירת תקציבים תביא להפסקת האפליה

יו"ר ש"ס לשעבר קורא להפסיק העברת תקציבים למוסדות חינוך המפלים תלמידים ספרדים וטוען כי מנהיגי המפלגה כיום חוששים מהאשכנזים

מנהיג ש''ס לשעבר, אריה דרעי, בודק אתרוג במשקל 2 ק''ג במשרדו בירושלים 06.10.08. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90מנהיג ש''ס לשעבר, אריה דרעי, עם אתרוגים במשרדו בירושלים. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90

אריה דרעי, יו"ר ש"ס לשעבר, קורא "לעצור את התקציבים למוסדות שבהם יש אפליה על רקע עדתי". בראיון לגלי צה"ל ביום חמישי, 19 במאי, שבו התייחס לדו"ח מבקר המדינה שעסק באפליה במוסדות החינוך החרדיים, הבהיר דרעי כי במוסדות חינוך לבנים יש אפליה קשה ונרחבת יותר מאשר במוסדות החינוך לבנות. דו"ח המבקר התייחס רק למוסדות חינוך לבנות.

"אני מטפל בנושא הזה ללא הפסקה, כבר למעלה מעשרים שנה", מצטט "כיכר השבת" את דרעי. "כואב הלב לראות אברכי משי שנתקלים בבעיות, כשכל חטאם הוא רק שם משפחתם הספרדי". דרעי אמר שגדולי התורה הליטאים נלחמו רבות באפליה, ללא הצלחה. "לצערנו מנהלי המוסדות לא שומעים להוראותיהם של גדולי ישראל בעניין".

לדבריו, לפני כ-15 שנה, כאשר לימור לבנת היתה שרת החינוך, הורה לה הרב יוסף שלום אלישיב – מנהיג הציבור הליטאי –

אמרתי לגדעון סער, שר החינוך, שייקח כמה מוסדות ויעצור להם את התקציבים. זה ילמד לקח את כולם, ובכך תיעצר האפליה

לעצור תקציבים למוסדות החינוך שבהם יש אפליה. יו"ר ש"ס לשעבר תומך בפתרון זה. "רק כסף יעזור. אמרתי לגדעון סער, שר החינוך, שייקח כמה מוסדות ויעצור להם את התקציבים. זה ילמד לקח את כולם, ובכך תיעצר האפליה".

פתרון אפשרי אחר, לפי דרעי, הוא הפניית תלמידים ספרדים למוסדות חינוך ספרדיים. "אצל גור, ויז'ניץ ובעלזא יש גאוות יחידה. הם לא מתדפקים על דלתות המוסדות הליטאיים כמו הספרדים", אמר דרעי. לדבריו, הוא עצמו שילם מחיר אישי כאשר הוציא את ילדיו ממוסדות החינוך הליטאיים והעביר אותם למוסדות ספרדיים. כיום ילדיהם של ראשי ש"ס לומדים במוסדות אשכנזיים, ולכן לדעתו הם לא פועלים למיגור האפליה. "הם חוששים שיוציאו את הילדים שלהם מהמוסדות האשכנזיים", טען דרעי.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?