פתח להסמכה

המדינה: אין מניעה למנות אשה למנכ"ל בתיה"ד הרבניים

בתשובה לעתירה לבג"ץ קבע היועץ המשפטי לממשלה שיש לאפשר לנשים לגשת למבחני הסמכה לרבנות, הפתוחים כיום לגברים בלבד. הסמכה לרבנות היא תנאי למועמדות לתפקיד

היועץ המשפטי לממשלה, עו''ד יהודה ויינשטיין. 10042011. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בתשובה שהגישה לבג"ץ ביום חמישי הודיעה המדינה כי אין מניעה חוקית למינוי אשה למנכ"לית בתי הדין הרבניים. המדינה ציינה כי יש לאפשר לנשים לגשת למבחני הסמכה לרבנוּת – הפתוחים לגברים בלבד – כדי שיעמדו בתנאי הסף להגשת המועמדות. לפי החוק, מנכ"ל בתי הדין הרבניים צריך להיות דיין מכהן או בעל תעודת הסמכה לרב עיר.

בשנה שעברה עתרו לבג"ץ הארגונים מבוי סתום, ויצ"ו ונעמ"ת ועורכת הדין בתיה כהנא-דרור המבקשת להתמודד על תפקיד המנכ"ל. העותרים ביקשו שבית המשפט יעניק פרשנות חדשה לחוק הדיינים או יקבע שהוא אינו חוקתי.

הרבנים הראשיים מסרו את תגובתם לבג"ץ לפני כחודשיים. הם טענו כי נשים אינן יכולות להגיש מועמדות לתפקיד, משום שלא ניתן להסמיך נשים לרבנות.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אימץ בתשובתו לבג"ץ את עמדת העותרים. היועץ המשפטי הוסיף כי בהתאם לפרשנות שלו

עו"ד כהנא-דרור: העמדה של היועץ עושה סוף לאפליה רבת שנים נגד נשים

לחוק ועקב תמיכתו בהסמכת נשים לרבנות, העתירה מתייתרת. "נדרש פרק זמן נוסף לגיבוש האופן שבו יתאפשר לנשים לגשת לבחינות הידע הנדרשות", נכתב בתשובת המדינה.

בידיעה ב-ynet נכתב כי המדינה הוסיפה שהיועץ המשפטי לממשלה הנחה את המשרד לשירותי דת כי בתקופת הביניים תימצא מתכונת לבחינה עניינית של מועמדותן של נשים.

עו"ד כהנא-דרור בירכה על תשובת המדינה. "העמדה החשובה של היועץ היא הישג פורץ דרך בשבילי ובשביל נשים נוספות. היא עושה סוף לאפליה רבת שנים נגד נשים", אמרה.

מנכ"ל בתי הדין הרבניים עד 2010 – ובמשך 21 שנה – היה הרב אליהו בן דהן (כיום סגן שר הביטחון). אחריו מונה הרב שלמה דיכובסקי. מאז שדיכובסקי סיים את תפקידו, לא מונה מנהל קבוע לבתי הדין הרבניים.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?